Farklı spor dallarındaki sporcuların büyüklenmeci narsisizm ve atılganlık düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of grandiose narcissism and assertivenss of athletes in different sports
- Tez No: 766180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SİVRİKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada, İzmir ilinde 18 yaş ve üzerinde lisansı sporcu olan bireylerin belirlenen sosyo-demografik özellikleri ile büyüklenmeci narsistik özellikleri ve atılganlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın konusunda uygun olarak literatür taraması yapılmış, narsisizm ve atılganlığa ait bilgiler verilmiştir. İzmir ilinde gönüllülük esas olarak 62 sporcu çalışmaya katılmıştır. Bu araştırmaya katılan sporcuların sosyo-demografik bilgilerine ait tanımlayıcı istatistikleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin ilişkilendirilmesinde ise Mann-Whitney U Kruskall Wallis ve Pearson Korelasyon testi kullanılmış, çıkan sonuçlar, =0.05 düzeyine göre anlamlandırılmıştır. Sonuç olarak, belirlenen sosyo-demografik özellikler ile büyüklenmeci narsisizm ve atılganlık düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak cinsiyet değişkeni olarak incelendiğinde, erkek sporcuların ortalama ve standart sapmaları daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer yandan başarı durumu değişkeni ile büyüklenmeci narsistik ve atılganlık düzeyi incelendiğinde herhangi bir başarıya sahip olmayan katılımcıların ortalama ve standart sapmaları, ulusal ve uluslararası başarısı olan sporculara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan sporcuların büyüklenmeci narsistik özellikleri ile atılganlık düzeyleri arasındaki sonuçlar analiz edildiğinde korelasyonel pozitif bir ilişki bulunmuştur. Büyüklenmeci narsisizm ile atılganlık kişilik özelliklerinin ilişkisi spor içerisinde var olan problemi dile getirme, hakkını savunma konusunda avantaj olmaktadır. Diğer yandan büyüklenmeci narsisistik özelliklerin getirdiği kendini üstün görme, ön plana çıkma isteği ile atılganlığa ait özelliklerin birleşimi sporcular dezavantaj sağlayabileceğini de düşündürmektedir. Sporcularda büyüklenmeci narsistik özelliklerin en aza indirilerek atılganlığı geliştirmeye yönelik eğitimlerin planlaması sportif gelişim açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this research, determined socio-demographic characteristics, narcissistic personality traits and assertiveness levels of individuals aged 18 and over who are licensed athletes in İzmir were examined. Literature review was made in accordance with the subject of the research, and information about narcissism and assertiveness was given. In İzmir province, 63 athletes participated in the study on a voluntary basis. Descriptive statistics of the socio-demographic information of the athletes participating in this research were made. Mann-Whitney U Kruskall Wallis and Pearson Correlation test were used to correlate the obtained data, and the results were interpreted according to the =0.05 level. As a result, no significant relationship was found between the determined socio-demographic characteristics and the level of grandiose narcissism and assertiveness. However, when examined as a gender variable, it is seen that the mean and standard deviations of male athletes are higher. On the other hand, when the success status variable and the level of grandiose narcissism and assertiveness were examined, it was found that the mean and standard deviations of the participants who did not have any success were lower than the athletes with national and international success. When the results between the grandiose narcissistic characteristics of the athletes participating in the research and their assertiveness levels were analyzed, a strong correlational positive relationship was found. As the grandiose narcissistic trait increases in the athletes, the level of assertiveness also increases in the athletes. The relationship between grandiose narcissism and assertiveness personality traits is an advantage in expressing the problem that exists in sports and defending one's right. On the other hand, the combination of self-esteem, the desire to stand out and assertiveness brought about by grandiose narcissistic traits make us think that athletes can be disadvantaged. Planning trainings for the development of assertiveness by minimizing the grandiose narcissistic characteristics of the athletes gains importance in terms of the development of the athletes.