The impact of chatGPT on task difficulty, interestingness, positive and negative feelings, achievement, and retention: A comparative study with google, e-textbook, and no tool
ChatGPT'in görev zorluğu, ilgili, olumlu ve olumsuz duygular, başarı ve akılda kalma üzerindeki etkisi: Google, e-ders kitabı ve araçsız ile karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 894423
  2. Yazar: MOHAMMED AHMED A. ABDULRAZZAQ
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SACİP TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma, gelişmiş bir yapay zeka konuşma aracısı olan ChatGPT'nin 3, Google Arama ve PDF belgeleri gibi geleneksel eğitim kaynaklarıyla karşılaştırıldığında öğrenci öğrenme sonuçlarının çeşitli yönleri üzerindeki etkisini araştırıyor. Araştırma altı ana alana odaklanıyor: sınav puanları, görevin zorluğu, görevin ilgi çekiciliği, göreve ilişkin olumlu duygular, göreve ilişkin olumsuz duygular ve kalıcılık. Bu çalışma, hem ChatGPT hem de geleneksel teknolojiyle ödevlerini tamamlayan bir grup üniversite öğrencisini içeriyordu. Katılımcıların rastgele dört gruba atandığı gerçek deneysel bir ön ve son test tasarımı kullanıldı: kontrol, e-ders kitabı, Google ve ChatGPT erişimi. Veriler, ChatGPT'nin bilişsel aşamalarda algılanan görev zorluğunu önemli ölçüde azalttığını, göreve ilgiyi artırdığını ve özellikle öğrenmenin erken aşamalarında daha yüksek sınav puanlarına yol açtığını ortaya koyuyor. Ayrıca öğrenciler ChatGPT kullanımına ilişkin daha az korkmak ve daha fazla destek görmek gibi olumlu duygusal tepkiler verirken aynı zamanda bazı olumsuz duyguları da ifade ettiklerini bildirdiler. Bu veriler, ChatGPT'nin eğitim sonuçlarını önemli ölçüde iyileştirme potansiyeline sahip olmasına rağmen, potansiyel dezavantajları en aza indirirken faydaları en üst düzeye çıkarmak için eğitim uygulamalarına dahil edilmesinin dikkatle ele alınması gerektiğini ima ediyor.
Özet (Çeviri)
This study investigates the impact of ChatGPT 3, a sophisticated AI conversational agent, on numerous aspects of student learning outcomes when compared to traditional educational resources such as Google Search and PDF documents. The research focuses on six main areas: quiz scores, task difficulty, task interestingness, positive feelings about the task, negative feelings about the task, and retention. This study featured a group of university students who completed assignments with both ChatGPT and traditional technology. A true-experimental pre- and post-test design was used, with participants randomly assigned to four groups: control, e-textbook, Google, and ChatGPT access. The data reveal that ChatGPT significantly reduces perceived task difficulty across cognitive stages, enhances task interest, and leads to higher quiz scores, especially in the early stages of learning. Furthermore, students reported positive feelings to using ChatGPT, such as feeling less frightened and more supported, while also expressing some negative emotions. These data imply that, while ChatGPT has the potential to significantly improve educational outcomes, its incorporation into educational practices must be carefully addressed to maximize benefits while minimizing potential downsides.