Kahramanmaraş şartlarında yem bezelyesi ile (Pisum arvense L.) tritikale (xTriticosecale Wittm.) karışımlarının silaj kalitesinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on determining of silage quality of forage pea (Pisum sativum L.) and triticale (xTriticosecale Wittm.) mixtures in kahramanmaraş conditions
- Tez No: 894454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÜHA USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, Kahramanmaraş ili ekolojik koşullarında yetiştirilecek yem bezelyesi (Pisum arvense L.) ve tritikale (xTriticasecale Wittm.) ile farklı oranlarda karışımlarının ot verimi ve silaj kalitesi üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Tarla Bitkileri Bölümüne ait olan deneme sahasında 2022-2023 kışlık üretim döneminde yürütülmüştür. Bir karışım şekli (yem bezelyesi ve tritikale) ve beş karışım oranının (100:0, 75:25, 50:50, 25:75, 0:100) performansları belirlenmiştir. Deneme tesadüf blokları deneme deseninde faktöriyel düzenlemeye göre üç tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Kuru ot kalitesi ile ilgili araştırma sonuçlarına göre, yeşil ot veriminin 3337.7-5303.0 kg/da, kuru ot veriminin 650.7-945.6 kg/da, kuru madde oranının %26.08-43.46, alan eşdeğerlik oranının %3.90-7.12, ham protein oranının %10.07-17.56, ham protein veriminin 109.87-152.66 kg/da, ham kül oranının %7.13-8.60, NDF oranının %39.30-50.50, ADF oranının %25.46-34.20, ADL oranının %3.73-7.10, sindirilebilir kuru madde oranının %62.26-69.06, kuru madde alım oranının %2.38-3.05, nispi yem değerinin 114.69-161.63, sindirilebilir kuru madde veriminin 435.61-922.27 kg/da arasında değiştiği saptanmıştır. Silaj kalitesi ile ilgili araştırma sonuçlarına göre, silaj pH değerinin 4.12-4.67, kuru madde oranının %20.24-26.41, ham protein oranının %9.10-20.47, ham kül oranının %7.23-9.33, NDF oranının %38.43-52.61, ADF oranının %23.38-33.90, sindirilebilir kuru madde oranının %62.49-70.69, kuru madde alım oranının %2.59-3.12, nispi yem değerinin 112.86-170.16 arasında değiştiği saptanmıştır. Kahramanmaraş ve benzer ekolojik koşullarda yem bezelyesinin tritikale ile karışım olarak yetiştirilmesi halinde bazı avantajlı sonuçlar elde edilebileceği görülmüştür. Araştırma sonuçlarına dayanarak, Kahramanmaraş koşullarında %75 Yem Bezelyesi (Zerre) + %25 Tritikale karışımından elde edilen silajın yem kalitesi açısından en uygun karışım olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the experimental field of Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops during the winter production period of 2022-2023 in order to determine the effects of different mixtures of forage pea (Pisum arvense L.) and triticale (xTriticasecale Wittm.) on herbage yield and silage quality under the ecological conditions of Kahramanmaraş province. The performances of one mixture form (fodder pea and triticale) and five mixture ratios (100:0, 75:25, 50:50, 25:75, 0:100) were determined. The experiment was conducted according to the factorial arranging in randomized complete block design with three replications. According to the results of the research on dry herbage quality, it was found that silage pH value was 4.12-4.67%, dry matter ratio was 20.24-26.41%, crude protein ratio was 9.10-20.47%, crude ash ratio was 7.23-9.33%, NDF ratio was 38.43-52.61%, ADF ratio was 23.38-33.90%, digestible dry matter ratio was 62.49-70.69%, dry matter intake ratio was 2.59-3.12%, relative feed value was 112.86-170.16. According to the results of the research on silage quality, it was found that silage pH value was 4.12-4.67, dry matter ratio was 20.24-26.41%, crude protein ratio was 9.10-20.47%, crude ash ratio was 7.23-9.33%, NDF ratio was 38.43-52.61%, ADF ratio was 23.38-33.90%, digestible dry matter ratio was 62.49-70.69%, dry matter intake ratio was 2.59-3.12% and relative feed value was 112.86-170.16. In Kahramanmaraş and similar ecological conditions, it was observed that some advantageous results can be obtained when forage pea is grown as a mixture with triticale. Based on the results of the research, it can be said that the silage obtained from 75% Forage Pea (Zerre) + 25% Triticale mixture is the most suitable mixture in terms of fodder quality under Kahramanmaraş conditions.