Öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerilerine yönelik yeterlilik düzeylerinin belirlenmesi
Determination of pre-service science teachers' levels of competence for 21st century skills
- Tez No: 894582
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH HİĞDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Fen bilgisi öğretmen adaylarının 21. yüzyıl becerileri edinmesi oldukça önemlidir. Bu beceriler, hızla değişen dijital toplumda başarılı olabilmek için gereklidir. İşbirliği, analitik düşünme, problem çözme ve iletişim gibi beceriler, öğrencilerin derin öğrenme süreçlerini destekler. Bu tezin amacı, fen bilgisi öğretmen adaylarının 21. yy becerilerini belirlemek ve cinsiyetlerine, sınıf düzeylerine ve üniversitelerine göre 21. yy becerilerini karşılaştırmaktır. Bu amaçla Ege bölgesindeki sekiz devlet üniversitesinden veri toplamak için kesitsel tarama kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim öğretim yılında 1., 2., 3. ve 4. sınıfta öğrenim gören toplam 799 fen bilimleri öğretmen adayı oluşturmaktadır. Veri toplamak amacıyla literatürde yer alan ölçek geliştirme ve uyarlama araştırmalarından 21. yüzyıl becerilerinin alt ölçekleri toplanarak 21. yüzyıl becerileri ölçeği geliştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kadın fen bilgisi öğretmen adayları, 21. yy becerileri iletişim alt ölçeğinde erkek katılımcılara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek puan almıştır. Ayrıca katılımcıların iletişim ve yaratıcılık becerileri puan ortalamaları sınıf düzeyine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Katılımcıların iletişim ve işbirliği becerileri puan ortalamaları üniversitelerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Bu bulgular ışığında genel olarak 21. yy becerilerini göz önünde bulundurarak katılımcıların durumu hakkında bilgi verilebilir ve 21. yy becerilerinin katılımcılara kazandırılması ve geliştirilmesine yönelik araştırmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
It is very important for prospective science teachers to acquire 21st century skills. These skills are necessary to be successful in a rapidly changing digital society. Skills such as collaboration, analytical thinking, problem solving and communication support students' deep learning processes. The purpose of this thesis was to determine 21st century skills of pre-service science teachers and to compare their 21st Century Skills according to their gender, grade level and university. For this purpose, cross-sectional survey was used to collect data from eight public universities in the Aegean region. Sample of the research consisted of a total of 799 science pre-service science teachers studying in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grade in 2019-2020 academic year. To collect data, 21st century skills scale was developed by collecting sub-scales of 21st century skills from scale development and adaptation studies in the literature. As a result of the research, female pre-service science teachers were statistically significantly higher score than male participants in communication sub-scale of 21st century skills. Also, mean scores of participants in communication and creativity skills differed significantly according to grade level. The mean scores of participants in communication and cooperation skills differed significantly according to their university. In the light of these findings, information can be provided about the situation of participants considering 21st century skills in general, and studies can be carried out to gain and develop 21st century skills to participants.