BİLSEM öğretim programı geliştirme çalışmalarına katılan öğretim üyelerinin ve öğretmenlerin duyuşsal alan becerilerine yönelik görüşleri
Opinions of lecturers and teachers who participated in BİLSEM curriculum development studies on the affective domain skills
  1. Tez No: 894624
  2. Yazar: DENİZ YASEMİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE SUCUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada program geliştirme çalışmalarına katılan öğretim üyeleri ve öğretmenlerin duyuşsal alana yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Temel nitel araştırma yöntemi benimsenerek hazırlanan araştırmanın çalışma grubunu program geliştirme çalışmalarına katılmış, çeşitli fakültelerden 7 öğretim üyesi ve İzmir ilinde bilim ve sanat merkezlerinde çeşitli branşlarda görev yapmakta olan 10 öğretmen oluşturmaktadır. Çalışma grubu belirlenirken ölçüt örnekleme ve kartopu örnekleme yöntemleri birlikte kullanılmıştır. Veriler görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından araştırma amacına hizmet etmesi hedeflenerek hazırlanan 5 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmeler sonucunda veriler, nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında katılımcıların tamamının duyuşsal alan kavramını en çok duygu durumlarıyla, daha sonra tutum-ilgi-motivasyon kavramlarıyla ilişkilendirdiği görülmüştür. Öğretim üyelerinin ve öğretmenlerin tamamı duyuşsal alanın çok önemli olduğunu, programlarda mutlaka açık ve net şekilde yer alması gerektiğini belirtmiştir. Yine katılımcıların tamamı programların bilişsel odaklı olduğu ve duyuşsal alanın öğretim programlarında ihmal edildiği yönünde görüş bildirmişlerdir. Bazı öğretim üyeleri ve öğretmenler programın teorik kısmında herhangi bir ihmal olmadığını, eğitim-öğretim süreçlerinde ihmallerin yaşandığını dile getirmişlerdir. Öğretmenler arasında bu durumun program geliştirme ekibine bağlı olduğu, öğretim üyeleri arasında duyuşsal alana yönelik farkındalıkla alakalı olduğu görüşleri hakimdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the views of lecturers and teachers who participated in BİLSEM curriculum development studies on the affective domain skills. The study group of the study, which was prepared by adopting the basic qualitative research method, consists of 7 lecturers from various faculties who participated in curriculum development studies and 10 teachers who work in various branches in science and art centers in Izmir. While determining the study group, criterion sampling and snowball sampling methods were used together. Data were collected by interview method. A semi-structured interview form consisting of 5 questions prepared by the researcher with the aim of serving the research purpose was used as the data collection tool. As a result of the interviews, the data were analyzed using content analysis, one of the qualitative data analysis methods. When the results of the study are examined, it is seen that all participants associate the concept of affective domain mostly with emotional states, then with the concepts of attitude, interest and motivation. All lecturers and teachers state that the affective domain is very important and must be clearly and explicitly included in the programs. Again, all participants express their views that the programs are cognitive-focused and that the affective domain is neglected in the curriculum. Some lecturers and teachers stating that there was no neglect in the theoretical part of the program, but that neglects occurred in the education-training processes. The dominant view among teachers is that this situation depends on the curriculum development team and is related to the awareness of the affective domain among lecturers.