Fen bilimleri öğretim programı (5., 6., 7. ve 8. sınıf), ders kitapları ve eba içeriklerinin duyuşsal alan becerilerine göre incelenmesi
Examination of science curriculum (5th, 6th, 7th and 8th grades), textbooks and eba contents according to affective domain skills
- Tez No: 894627
- Danışmanlar: PROF. DR. HALE SUCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada 5., 6., 7. ve 8. Sınıflar için 2018 yılı Fen Bilimleri dersi öğretim programında yer alan kazanımların, ders kitaplarının ve EBA içeriklerinin duyuşsal alan becerilerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nitel araştırma modeli ve doküman analizi yönteminden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde Krathwohl ile arkadaşlarının geliştirdiği duyuşsal alana yönelik taksonomi ölçüt olarak alınmıştır. Ders kitapları ve EBA içeriklerinde duyuşsal alan becerilerine göre belirlenen temalar bu ölçüte göre değerlendirilmiştir. Her bir dökümanın analizi için uyuşum yüzdeleri hesaplanmıştır. Eğitim programları ve öğretim alanında Prof. Dr. (n=1) ve yüksek lisans öğrencileri ile alan öğretmenleri (n=2) tarafından incelenmesi sonucu uyum yüzdeleri %90 ve üstü olarak hesaplanmıştır. Öğretim programı kazanımlarına yönelik yapılan analiz sonucunda 5. ve 6. Sınıflarda birer adet, 7. ve 8. Sınıflarda ikişer adet olmak üzere çalışma kapsamındaki sınıf seviyelerinde toplam 6 adet duyuşsal alana yönelik kazanım tespit edilmiştir. Ders kitapları analizinde 5. Sınıflarda 5 tema, 6. Sınıflarda 7 tema, 7. ve 8. Sınıflarda 8 tema belirlenerek kategorize edilmiştir. EBA' ya yönelik içeriklerin analizinde ise tüm sınıf seviyelerinde 4 tema belirlenerek kategorize edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre tüm sınıf seviyelerinde öğretim programı kazanımları açısından duyuşsal alanın ihmal edildiği, ders kitapları ve EBA içeriklerinde belirlenen temaların öğrencilerin duyuşsal gelişim özelliklerine göre yeterli olmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the outcomes, textbooks and EBA contents in the 2018 Science course curriculum for the 5th, 6th, 7th and 8th grades according to affective domain skills. The qualitative research model and document analysis method were used in the study. The taxonomy for the affective domain developed by Krathwohl and his colleagues was taken as the criterion in the analysis of the data. The themes determined according to the affective domain skills in the textbooks and EBA contents were evaluated according to this criterion. The agreement percentages were calculated for the analysis of each document. As a result of the examination by Prof. Dr. (n=1) and graduate students and field teachers (n=2) in the field of education programs and instruction, the agreement percentages were calculated as 90% and above. As a result of the analysis conducted on the curriculum outcomes, a total of 6 affective domain outcomes were identified in the grade levels within the scope of the study, one for the 5th and 6th grades, and two for the 7th and 8th grades. In the textbook analysis, 5 themes were determined for the 5th grade, 7 themes for the 6th grade, and 8 themes for the 7th and 8th grades and were categorized. In the analysis of the content for EBA, 4 themes were determined for all grade levels and were categorized. According to the findings, it was concluded that the affective domain was neglected in terms of curriculum outcomes at all grade levels and that the themes determined in the textbooks and EBA content were not sufficient according to the affective development characteristics of the students.