Perte de la féminité ou féminité? La féminité à travers les personnages femmes de Virginie Despentes
Kadınlığın kaybı veya kadınlık? Virginie Despentes'ın kadın karakterleri üzerinden kadınlık tanımlaması
- Tez No: 894633
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
“Kadınlık”teması toplumsal cinsiyet çalışmalarında sıklıkla ele alınan bir konudur. Edebi metinlerde de önemli bir rol oynar ve bu temanın özellikle çağdaş yazarların hikayelerinin merkezinde yer aldığını görebiliriz. Bu çalışmada, çağdaş Fransız yazar Virginie Despentes'in Les Jolies choses, Baise-moi ve Les chiennes savantes adlı romanları ele alınarak“kadınlık”teması ve romandaki kadın karakterlerin gelişimi, nasıl temsil edildikleri ve şiddet, cinsel şiddet, sözel şiddet ve başkalaştırma gibi erkeklik kavramlarının yarattığı kadınlık kodları üzerinden toplumda nasıl alımlandıkları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The theme of“femininity”is one that is frequently addressed in gender studies. It also plays an important role in literary texts, and we can see that this theme is especially central to the stories of contemporary writers. In this study, the theme of“femininity”and the development of female characters in the novel, how they are represented and how they are received in society through the codes of femininity created by concepts of masculinity such as violence, sexual violence, verbal violence and alteration will be examined by considering the novels Les Jolies choses, Baise-moi and Les chiennes savantes by contemporary French writer Virginie Despentes.