Voix et Mémoires: Éléments autobiographiques dans l'Oeuvre d'Hélène Cixous
Sesler ve Anılar: Hélène Cixous?nun Yapıtlarında Otobiyografik Ögeler
  1. Tez No: 320382
  2. Yazar: ÇAĞRI EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNA ERTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Voix et Mémoires: Éléments autobiographiques dans l'Oeuvre d'Hélène Cixous (Sesler ve Anılar: Hélène Cixous'nun Yapıtlarında Otobiyografik Ögeler) başlıklı bu tez, yazarın Or, les lettres de mon père (1997), Osnabrück (1999), Les rêveries de la femme sauvage, scènes primitives (2000) adlı üç ?kurgu?sunda yer alan otobiyografik ögeleri incelemeyi amaçlamaktadır. ?Kurgu? terimi, yazar tarafından ?roman? yerine kullanılmaktadır.Farklı denemelerde yine Hélène Cixous tarafından kuramsallaştırılan kadın yazını ilkelerine bağlı kalan söz konusu kurgular, kurgusal olan ile otobiyografiyi, gerçek ile düşseli bir araya getiren metinler sunar. Dolayısıyla söz konusu metinlerde, klasik ölçüler karşısında özgürlüğünü ortaya koyan ve öznelliğe, çoğulluğa, çeşitliliğe ve hazza dayalı yeni düşünce kategorilerine zemin hazırlayan yeni bir kadın dili ve algısı oluşturmayı hedefleyen bir yazının özelliklerini belirlemek olanaklıdır.Aile bireylerini ve çocukluk anılarını her defasında yeniden ele alan ve dönüştüren bu kurgular, kendi kendini besleyen ve yansıtan metinler sunarlar. Her bir kurgu bir diğerine zemin hazırlar ve otobiyografik ögeler dönüşürken her bir metin, kaynağı aynı kalsa bile her seferinde yenilenen bir yazı ve bakış açısı ileri sürer.
Özet (Çeviri)
The purpose of this dissertation entitled Voix et Mémoires: Éléments autobiographiques dans l?Oeuvre d?Hélène Cixous (Voices and Memories: Autobiographical Elements in Hélène Cixous?s Works) is to analyze the autobiographical elements in her three ?fictions? entitled Or, les lettres de mon père (1997), Osnabrück (1999), Les rêveries de la femme sauvage, scènes primitives (2000).These fictions relying on the principles of écriture féminine, which were theorized by Hélène Cixous herself in different essays, offer texts that unite the fictional with autobiography and the real with the imaginary. Therefore, it is possible to determine the characteristics of a literature that aims at forming a new feminine language and perception, asserting its freedom against classical norms, and providing the basis for new thought categories based on subjectivity, multiplicity, diversity, and pleasure.These fictions, which rework and transform family members and childhood memories, offer texts that are self-feeding and self-reflexive. Each fiction provides a basis for the other and while the autobiographical elements are transformed, each text puts forward a renewed writing and perspective each time although its source remains the same.