Çevresel sürdürülebilirlik çerçevesinde ekolojik ayak izi ve ekonomik büyüme ilişkisi: Azerbaycan üzerine ampirik bir analiz
Ecological footprint and economic growth relationship within the framework of environmental sustainability: An empirical analysis on Azerbaijan
  1. Tez No: 894671
  2. Yazar: SEYMUR AHMEDOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK KARŞIYAKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çevresel Kuznets Eğrisi (ÇKE) Hipotezi, sürdürülebilirlik açısından önemli bir kavramsal çerçeve sunmaktadır. Hipotez, ekonomik büyüme ile çevresel bozulma arasındaki ilişkiyi ele alarak, başlanğıçta büyümenin kirliliğe neden olduğunu ancak belirli bir gelir seviyesinden sonra ekonomik büyümenin çevresel tahribatı azaltabileceğini öne sürer. ÇKE Hipotezi, sürdürülebilir kalkınma politikaları geliştirilirken ekonomik büyümenin çevresel etkilerinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini vurgular. Bu çalışma, sürdürülebilir kalkınmanın önemini vurgulayarak, Azerbaycan'ın büyüyen ekonomisinin çevresel etkilerini minimize etme çabalarının önemini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, Azerbaycan ekonomisinde çevresel sürdürülebilirliği değerlendirmek amacıyla CO2 emisyonları ve ekolojik ayak izi bağımlı değişkenlerini kullanarak, ekonomik büyüme ile bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Çalışmada zaman serisi analiz yöntemleri kullanılmış ve değişkenlerin durağanlığını test etmek için ADF, PP,KPSS, Lee- Strazicich ve Perron testleri uygulanmış ve ARDL yöntemi kullanılarak uzun dönem ilişkileri incelenmiştir. Sonuçlar, her iki bağımlı değişkenin de Azerbaycan için ÇKE Hipotezi'ni doğruladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Environmental Kuznets Curve (EKC) Hypothesis provides an important conceptual framework in terms of sustainability. The hypothesis addresses the relationship between economic growth and environmental degradation, suggesting that growth initially leads to pollution, but after reaching a certain income level, economic growth can reduce environmental damage. The EKC Hypothesis emphasizes that the environmental impacts of economic growth should be carefully considered when developing sustainable development policies. This study highlights the importance of sustainable development and underscores the significance of efforts to minimize the environmental impacts of Azerbaijan's growing economy. To assess environmental sustainability in the Azerbaijani economy, this study examines the relationship between economic growth and the dependent variables of CO2 emissions and ecological footprint. Time series analysis methods were employed, and ADF, PP, KPSS, LeeStrazicich, and Perron tests were applied to test the stationarity of the variables. The long-term relationships were examined using the ARDL method. The results show that both dependent variables confirm the EKC Hypothesis for Azerbaijan.