Türk vergi hukukunda miras
Inheritance in Turkish tax law
- Tez No: 894700
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Miras, mirasbırakanın ölümü sonrası mirasçılara geçen tüm malvarlığı ve bu mal varlığına ilişkin yetki ve sorumlulukları içine alan bir kavramdır. Bu kapsamda miras hukuku da varlığı ölümle sona eren kimselerin malvarlığının geleceğine ilişkin düzenlemeleri ve mirasın kimlere ne oranda ve nasıl intikal edeceğine ilişkin esasları içermektedir. Burada vergi hukuku açısından iki ayrı sonuç doğmaktadır. İlk olarak; mükellefin ölümü halinde, vergi ödevleri mirası reddetmeyen yasal ve atanmış mirasçılarına intikal etmekte ve mirasçılar bu ödevleri vergi sorumlusu sıfatıyla yerine getirmektedirler. İkinci olarak ise, mükelleflin ölümü mirasçıları bir servet vergisi olan veraset ve intikal vergisinin mükellefi yapmaktadır. Bir kişinin ölümü, sonuçları bakımından hem Miras Hukuku hem de Vergi Hukukunun ilgi alanına girmektedir. Mirasçıların; mükellefin ölümü ile ortaya çıkan vergi sorumluluğu vergi usul hukukunun temel kaynağı olan Vergi Usul Kanunu'nda; vergi mükellefiyeti ise Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu'nda düzenlenmektedir. Bu tezde, Türk Vergi Hukukunda ölüm ve ölüme bağlı tasarrufların mirasçıların vergi sorumluluğu ve vergi borçluluğu şeklinde doğan iki ayrı sonucu incelenerek tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Inheritance is a concept that includes all assets and the powers and responsibilities related to these assets that pass to the heirs after the death of the heir. In this context inheritance law also includes the regulations regarding the future of the assets of the persons whose existence ends with death and the principles regarding how and to whom the inheritance will be transferred. Two different consequences arise here in terms of tax law. Firstly, in the event of the death of the taxpayer, the tax obligations are transferred to the legal and appointed heirs who do not reject the inheritance and the heirs fulfil these obligations as tax responsible. Secondly, the death of the taxpayer makes the heirs liable for inheritance and transfer tax, which is a wealth tax. The death of a person is of interest to both Inheritance Law and Tax Law in terms of its consequences. The tax liability of the heirs arising from the death of the taxpayer is regulated in the Tax Procedure Law, which is the main source of tax procedural law and the tax liability is regulated in the Inheritance and Transfer Tax Law. In this thesis, two different consequences of death and testamentary dispositions in Turkish Tax Law are analysed and discussed as tax responsibility and tax liability of the heirs.