Türk vergi hukukunda ölüm ve sonuçları
Death and its consequences in Turkish tax law
- Tez No: 685997
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Ölüm, kişinin fiili olarak hayati fonksiyonlarını kaybetmesidir. Hayatın içinde üzücü bir durum olmasının yanı sıra birçok alana konu olan ve önemli sonuçlar doğuran bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu alanlardan biri vergi hukukudur. Vergi hukukunda ölüm halinde mükellefin ödevleri mirası reddetmeyen mirasçılara geçmektedir. Dolayısıyla kişiliğin sona ermesi mükellefe ait hak, alacak ve borçları sona erdirmemektedir. Mirasçıların üstlerine düşen ödevleri yaparken belirtilen usul ve esaslara göre hareket etmeleri gerekmektedir. Ayrıca ölüm sebebiyle murise ait malvarlığının mirasçılara intikali sebebiyle mirasçılar veraset ve intikal vergisine tabi olmaktadır. Bu vergi devlet açısından önemli bir gelir kaynağıdır. Çalışmanın ilk bölümünde ölüm kavramı irdelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerinde ise genel ve özel vergi hukuku ayrımı yapılarak ölüm, ölümün yol açtığı sonuçlar ve karşılaşılan sorunlar kanunlarda yer alan düzenlemeler aracılığıyla anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Death is the actual loss of one's vital functions. In addition to being a sad situation in life, it is a concept that is the subject of many fields and lead to important results. One of these areas is tax law. In tax law, in case of death, the duties of the taxpayer pass to the heirs who do not reject the inheritance. Therefore, the termination of the personality does not terminate the rights, receivables and depts of the taxpayer. The heirs are required to act in accordance with the specified procedures and principles while performing their duties. Moreover, heirs are subject to inheritance and gift tax due to the transfer of the assets of the deceased to the heirs due to death. This tax is an important source of income for the state. In the firts part of our study, the concept of death was examined. In the second and third sections, by making a distinction between general and private tax law, death, the concequences of death and the problems encountered are tried to be explained through the regulations in the laws.