Demokrasinin konsolidasyonu bağlamında siyasal sistemlerin dönüşümü: Güney Kore örneği
Transformation of political systems in the context of democratic consolidation: The case of South Korea
- Tez No: 894707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDİP ASAF BEKAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
1970'li yıllardan itibaren dünya genelinde siyasal sistemler demokrasi yönünde dönüşüm geçirmeye başlamıştır. Batı'dan Doğu'ya demokratik nitelik taşıyan siyasal sistemlerin artışı, demokrasinin Batılı ülkelere özgü bir siyasal sistem olmaktan çıkmasına ve liberal demokrasinin siyasal gelişimin nihai noktası olarak karakterize edilmesine neden olmuştur. Somut gelişmeler akademik alanı da şekillendirmiş, demokratik geçiş ve demokrasi inşasının yanı sıra demokrasinin konsolidasyonu meselesi de ilgili literatüre dahil olmuştur. Bu kapsamda hem demokrasi anlayışı hem de konsolidasyon olgusu sığ bir çerçeveye yerleştirilmiş, bir takım kurumsal dinamiklerin şekli varlığı siyasal sistemlerin konsolidasyon sürecine girmesi için yeterli görülmüş ve demokratik derinlik yüzeysel argümanlar ile sınırlandırılmıştır. Demokratik siyasal sistemlerin artışı ve beraberinde getirdiği sorunlar zamanla demokrasinin temel niteliğinin sorgulanmasına sebebiyet vermiş, kuramsal argümanların pratiğe dökülmesi noktasında paradoksal durumlar ortaya çıkmıştır. Bir yandan modern otoriter eğilimlerin demokrasinin şekli kurumsal düzenlemelerinin sınırları dahilinde yükselişe geçmesi diğer yandan demokrasi ve demokratik konsolidasyon kavramlarının somut bağlamlara uygun bir şekilde yorumlanması ihtiyacı ihtimamlı ve detaylı değerlendirmelerin önemini ortaya çıkarmıştır. Güney Kore siyasal sistemini ele alan bu çalışma demokratik nitelikteki siyasal sistemlerin analizinde bahsi geçen sorunsallara dikkat çekmektedir. Demokrasinin tarihsel yolculuğuna ve nihai şekline, soyut ve kuramsal yorumundan ziyade somuta aktarılabilecek nitelikteki tanımına ve söz konusu tanımın ihtiva ettiği dinamiklere işaret ederek demokratik konsolidasyon olgusuna odaklanmaktadır. Bu bağlamda cumhuriyetin ilanından itibaren siyasal seçimler, parlamento yapılanması gibi demokratik kurumsal unsurlara yer verilerek dizayn edilen ancak 1987 yılına kadar çeşitli formlarda otoriter yönetimleri tecrübe eden ve bu tarihten itibaren gerçekleşen yeniden demokratikleşme süreci ile adım adım demokraside derinleşmeye doğru yol alan Güney Kore siyasal sistemini demokratik konsolidasyon kapsamında analiz etmektedir. Güney Kore siyasal sistemi mevcut durumda 1970 sonrası inşa olan birçok yeni demokrasiye kıyasla gelişmiş bir demokratik siyasal sistem örneğini oluşturmaktadır. Ancak demokratik işleyiş dinamik bir olguya karşılık gelen konsolidasyon sürecinde bir takım sorunsal yapılar ve ilişkisel ağların etkisinde kalmakta ve çeşitli engeller ile karşılaşmaktadır. Bağlama özgü kurumsal inşa, kurumsal nitelik gösteren çeşitli unsurlar ve kurumsallaşamamanın neden olduğu aksaklıklar sistem genelinde varlığını sürdürmektedir. Güney Kore'yi demokratik konsolidasyon çerçevesinde ele alan söz konusu çalışma demokrasilerin kendi bağlamlarından beslenmelerine, farklı şekillerde dizayn edilmelerine, bir yeni demokraside demokratik derinliğe değinmektedir. Güney Kore siyasal sistemi kurumsal düzenlemeleri ile ideal bir görünüm sergilemektedir. Ancak sisteme içkin sorunlar ve işleyiş nedeniyle çeşitli siyasal sorunlar yaşamaktadır. Bu çalışma demokratik konsolidasyon sürecinde söz konusu ileri ve geri gidişlere neden olan dinamikleri analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, political systems around the world have been transforming towards democracy. The expansion of democratic political systems from West to East has led to democracy no longer being a political system exclusive to Western countries and liberal democracy being characterized as the ultimate stage of political development. Concrete developments have also shaped the academic field. In addition to democratic transition and construction of democracies, the consolidation of democracy has also been included in the relevant literature. In this context, both the concept of democracy and the democratic consolidation have been placed in a thin framework, the existence of certain institutional dynamics has been considered sufficient for political systems to engage in the consolidation process, and democratic deepening has been confined to relatively shallow arguments. The increasing number of democratic political systems and the problems they entail have raised questions about the nature of democracy, and paradoxical issues have emerged in terms of putting theoretical arguments into practice. The rise of modern authoritarian tendencies within the boundaries of formal institutional arrangements of democracy on the one hand, and the necessity of interpreting the concepts of democracy and democratic consolidation in accordance with concrete contexts on the other, have revealed the significance of cautious and comprehensive assessments. This study focusing on the South Korean political system draws attention to the above-mentioned issues in the analysis of democratic political systems. It highlights the concept of democratic consolidation by referring to the historical course of democracy and its final form, the definition of democracy that can be put into practice rather than its abstract interpretation, and the dynamics contained in this definition. In this regard, it examines the South Korean political system, which has been designed with democratic institutional elements such as political elections and parliamentary structure since the proclamation of the republic, but which experienced authoritarian governments in many forms until 1987 and gradually moved towards deepening democracy with the re-democratization process that has taken place since then, within the scope of democratic consolidation. The South Korean political system is an example of an advanced democratic political system compared to other new democracies constructed after 1970. Nevertheless, in the process of democratic consolidation, which corresponds to a dynamic phenomenon, democratic operation is affected by a number of problematic structures and relational networks and encounters various impediments. Context-specific institution-formation, institutional features, and setbacks caused by a lack of non-institutionalization persist throughout the system. This study, which examines South Korea in the context of democratic consolidation, addresses that democracies are formed by their own contexts, designed in different ways, and democratic deepening in a new democracy. The South Korean political system displays an ideal outlook with its institutional arrangements. Nevertheless, it has been experiencing various political challenges due to the intrinsic problems and functioning of the system. This research analyzes the dynamics that cause progress and regression in the process of democratic consolidation.