İngilizceyi yabancı dil olarak öğreten öğretim görevlilerinin motivasyon ve iş tatmini düzeylerine ilişkin bir araştırma
An investigation into motivation and job satisfaction levels of efl instructors
- Tez No: 894777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DAĞTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yabancı Diller Yüksekokulu'nda görev yapan ve İngilizce'yi ikinci yabancı dil olarak öğreten okutmanların motivasyon ve iş doyumu düzeylerini araştırmak ve bu iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Ayrıca bu çalışma İngilizce okutmanlarının motivasyon ve iş doyumu düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini de araştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma, kolayda örnekleme yöntemi kullanılarak 7 farklı üniversiteden toplam 146 İngilizce okutman ile gerçekleştirilmiştir. Polat'ın Öğretmen Motivasyon Ölçeği (2010) ve Baycan'ın Minnesota İş Doyumu Ölçeği (1985) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda İngilizce okutmanlarının motivasyon ve iş doyum düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Motivasyon ve iş tatmini kavramlarının arasında ise arasında anlamlı, güçlü ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Demografik değişkenler ile motivasyon arasındaki ilişki göz önüne alındığında bu çalışma, İngilizce okutmanlarının motivasyon düzeylerinin yalnızca cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiğini; kadın okutmanların erkek okutmanlardan daha yüksek bir motivasyon düzeyine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca İngilizce okutmanlarının motivasyon düzeyleri yaş, eğitim durumu ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Demografik değişkenler ile iş tatmini arasındaki ilişki göz önüne alındığında ise, sonuçlar İngilizce okutmanlarının iş tatmin düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve mesleki kıdeme göre anlamlı bir farklılık göstermediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the levels of motivation and job satisfaction experienced by EFL instructors employed at the School of Foreign Languages, and to reveal the correlation between these two concepts. Additionally, the current study also aimed to investigate whether the motivation and job satisfaction levels of EFL instructors vary based on their gender, age, educational background, and professional seniority. This study was carried out with 146 EFL instructors from 7 different universities using the convenience sampling method. The Teacher Motivation Scale by Polat (2010) and the Minnesota Job Satisfaction Scale by Baycan (1985) were used. As a result of the study, EFL instructors' motivation and job satisfaction levels were discovered to be high; and a significant, strong, and positive correlation was found between these two concepts. Considering the correlation between demographic variables and motivation, the current study found that the motivation level of EFL instructors varied significantly only depending on gender, and that female instructors had a higher motivation level than male instructors. Additionally, the motivation level of EFL instructors did not differ significantly difference depending on age, educational background, and professional seniority. Considering the correlation between demographic variables and job satisfaction, the results showed that the job satisfaction level of EFL instructors did not significantly vary according to gender, age, educational background, and professional seniority.