Çağdaş stereoskopik fotoğrafçlıkta derinlik algısı üzerine bir çalışma
A study of depth perception in contemporary stereoscopic photography
  1. Tez No: 894797
  2. Yazar: ENGİN DUMLUPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERENAY ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Stereoskopik fotoğrafçılık, üç boyutlu derinliği yakalamaya olanak tanıyan benzersiz tekniğiyle dönem dönem geniş kitlelerce ilgi görmüş, fakat güncel fotoğrafçılık disiplinleri arasında nispeten az ilgilenilen bir alan haline gelmiştir. Stereoskopik görüntülemeye olanak tanıyan XR teknolojilerinin gelişmesiyle yeniden gündeme gelen stereoskopik fotoğraflar, sanatsal bir ifade biçimi olarak önemli potansiyele sahiptir. Bu çalışmada, iki makineli bir stereoskopik fotoğraf makinesi sistemi tasarlanmış ve stereoskopik fotoğrafların derinliği yansıtma kapasitesinin monoküler derinlik ipuçlarıyla desteklendiğinde ne ölçüde arttığı araştırılmıştır. Çalışmada hem fiziksel hem de çevrimiçi kütüphanelerdeki kaynaklar incelenmiş ve en eski stereograflardan çağdaş örneklere kadar stereoskopik fotoğraflar değerlendirilmiştir. Ayrıca, önemli anaglif çalışmalarıyla tanınan stereo fotoğrafçı David Hazan ile bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda resimsel derinlik ipuçlarından örtüşme, ışık ve gölge kullanımı ve perspektifin stereoskopik fotoğrafların derinlik etkisini artırmada son derece kuvvetli unsurlar olduğu ve izleme konforunu artırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Stereoscopic photography, with its unique technique of capturing three-dimensional depth, has attracted widespread attention from time to time, but has become a relatively little-attended field among contemporary photographic disciplines. With the development of XR technologies that enable stereoscopic imaging, stereoscopic photography is back on the agenda and has great potential as a form of artistic expression. In this study, a two-camera stereoscopic camera system was developed and the extent to which the depth-reflective capacity of stereoscopic photographs is enhanced when supported by monocular depth cues was investigated. The study analyzed resources in both physical and online libraries and evaluated stereoscopic photographs from the earliest stereographs to contemporary examples. In addition, an interview was conducted with David Hazan, a stereoscopic photographer known for his important anaglyphic work. As a result of the study, it was determined that pictorial depth cues such as overlapping, use of light and shadow, and perspective are very powerful elements in enhancing the depth effect of stereoscopic photographs and increasing viewing comfort.