Total diz protezi ameliyatı olan hastalarda yeme davranışı ile erken dönem fonksiyonel klinik sonuçlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between eating behavior and early functional clinical outcomes in patients undergoing total knee replacement surgery
  1. Tez No: 894816
  2. Yazar: TUĞÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ortopedi ve Travmatoloji, Nutrition and Dietetics, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı total diz protezi ameliyatı olan hastalarda yeme davranışı ile fonksiyonel klinik sonuçlar arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışma popülasyonu total diz protezi ameliyatı olan hastalardan oluşmaktadır. Tüm hastalara ameliyat öncesi genel bilgiler ve Yetişkin Yeme Davranışı Ölçeği (YYDÖ) içeren anket formu doldurulmuştur. Buna ek olarak her hastaya antropometrik ölçüm (boy uzunluğu ve vücut ağırlığı) ve Oxford Diz Skoru değerlendirmesi yapılmıştır. Ameliyat sonrası 2.ay kontrolünde antropometrik ölçümler (boy uzunluğu ve vücut ağırlığı) ve Oxford diz skoru değerlendirmesi tekrarlanmıştır. Ameliyat öncesi beden kütle indeksi (BKİ) ve ameliyat sonrası BKİ değerleri karşılaştırılmıştır. Hastalar BKİ sınıflandırmasına göre gruplandırılıp YYDÖ puanları karşılaştırılmıştır. Hastalar Oxford skorlarına göre gruplandırılıp YYDÖ puanları da karşılaştırılmıştır. Aynı zamanda BKİ ve YYDÖ arasındaki ilişki ve Oxford skoru ve YYDÖ arasındaki ilişki korelasyon analiziyle değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan yaş ortalaması 60.2±3.9 yıl olan (48-65 yaş arası) 106 hastanın (95 kadın, 11 erkek) ameliyat öncesi BKİ ortalama 31.5±5.3 kg/m² iken ameliyat sonrası BKİ ortalama 30.7±5.1 kg/m² olarak hesaplanmıştır (p=
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between eating behavior and functional clinical outcomes in patients who underwent total knee arthroplasty. The study population consisted of patients who underwent total knee arthroplasty. All patients were provided with general information and a questionnaire form including the Adult Eating Behavior Questionnaire (AEBQ) before surgery. In addition, anthropometric measurements (height and body weight) and Oxford Knee Score were evaluated for each patient. Anthropometric measurements (height and body weight) and Oxford knee score were repeated at the 2nd month postoperative follow-up. Preoperative body mass index (BMI) and postoperative BMI values were compared. Patients were classified according to BMI classification and their AEBQ scores were compared. Patients were grouped according to their Oxford scores and their AEBQ scores were also compared. At the same time, the relationship between BMI and AEBQ and the relationship between Oxford score and AEBQ were evaluated by correlation analysis. The mean preoperative BMI of 106 patients (95 female, 11 male) with a mean age of 60.2±3.9 years (range 48-65 years) who participated in the study was calculated as 31.5±5.3 kg/m² while the mean postoperative BMI was 30.7±5.1 kg/m² (p=