Almanca öğretmenliği bağlamında eylem araştırması: Önemi, ilkeleri ve uygulama alanları
Aktionsforschung im kontext der deutschlehrerausbildung: Ihre bedeutung, prinzipien und anwendungsbereiche
- Tez No: 894821
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Eylem araştırması, tarihin en eski zamanlarından beri problem belirleme, belirlenmiş problemleri inceleme, bu probleme çözümler sunma, sorunun çözümünde en etkili yolları bulma gibi birçok alanda hem bilim insanlarına hem de eğitimcilere ışık tutmuş değişim ve gelişimin öncüsü olmuş bir araştırma türüdür. Bu araştırma türünün yaygın olarak kullanıldığı en önemli alanlardan birisi ise eğitim alanıdır. Eğitim, bir toplumu geliştirmede ve ilerletmede en önemli basamaklardan biridir ve eğitimle, toplumun gelişimi ve ilerlemesi için sorunlara çözümler bulanabilir. Bu çalışmada Eylem Araştırması Almanca öğretmenliği bağlamında ele alınmış, önemi, ilkeleri ve uygulama alanları bakımından betimlenmiş, Almanca Öğretmenliği bölümünün ders programı ve Bologna Bilgi Paketi incelenmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise üç Almanca Öğretmeni, Eylem Araştırması'nın kullanıldığı bir proje olan PEP'e (Practical Exploration Project-Sınıf İçi Uygulamalı Araştırma Projesi) katılan üç katılımcı ve bir Almancayı Öğretmeyi Öğrenme (Teaching Learning German- DLL) öğreticisi/mentoru ile çeşitli soru-cevap şeklinde görüşmeler gerçekleştirilmiş, PEP uygulaması, Eylem Araştırması ve Eylem Araştırması kullanımının, öğretmen ve öğrencilere fayda düzeyi ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın özgün bölümünde ise Almanca Öğretmenliği lisans programına Eylem Araştırması'nın entegrasyonunun sağlanması ele alınarak yorumlanmıştır ve yapıcı önerilerde bulunulmuştur. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde Eylem Araştırması'nın ve PEP'in öğrenme çıktıları açısından öğretmen adaylarına ve öğretmenlere verimli ve etkili olduğu, katılımcı ve yürütücülerle görüşmeler ve formlar aracılığı ile ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Action research is a type of research that has been a pioneer of change and development that has shed light on both scientists and educators in many areas such as identifying problems, examining identified problems, offering solutions to this problem, and finding the most effective ways to solve the problem since the earliest times of history. One of the most important areas where this type of research is widely used is the field of education. Education is one of the most important steps in the development and progress of a society and through education, solutions to problems can be found for the development and progress of society. In this study, Action Research is discussed in the context of German Language Teaching, its importance, principles and application areas are described, the syllabus of the German Language Teaching department and the Bologna Information Package are examined. In the practical part of the study, interviews were conducted with three German teachers, three participants in the Practical Exploration Project (PEP), a project in which Action Research was used, and a Teaching Learning German (DLL) instructor/mentor in the form of various questions and answers, and the level of benefit of PEP implementation, Action Research and the use of Action Research to teachers and students was revealed. In the original part of the study, the integration of Action Research into the German Language Teaching undergraduate programme was discussed and interpreted and constructive suggestions were made. When the data obtained were evaluated, it was stated that Action Research and PEP were efficient and effective for pre-service teachers and teachers in terms of learning outcomes through interviews and forms with participants and instructors