Otantik liderliğin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinde duygusal zekânın düzenleyicilik rolü
The moderating role of emotional intelligence on the effect of authentic leadership on employee job satisfaction
  1. Tez No: 894827
  2. Yazar: GÖKÇEN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada otantik liderliğin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinde duygusal zekânın düzenleyicilik rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Otantik liderlik çalışanların etkin ve verimli çalışmalarını, örgüte bağlılığını ve aidiyet duygusunun edinilmesi gibi önemli değerlerin kazanımını sağlaması bakımından önemlidir. Bu araştırma ile otantik liderliğin çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinin artırılmasında duygusal zekâ düzeylerinin nasıl bir rolü olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Araştırmaya kolayda örnekleme yöntemiyle toplam 261 kişi katılmıştır. Veri toplama araçları olarak“Duygusal Zekâ Ölçeği”,“Otantik Liderlik Ölçeği”ve“İş Tatmini Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçeklerin güvenirliğini incelemek için iç tutarlılık analizi, geçerliliğini incelemek için doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Değişkenler arasındaki ikili ilişkileri incelemek için korelasyon, nedensel ilişkileri incelemek için regresyon analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda; yöneticilerin otantik liderlik uygulamalarının çalışanların iş tatmininde aynı yönde etkisinin olduğu, bu etki üzerinde duygusal zekânın düzenleyicilik rolünün olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, otantik liderliğin öz farkındalık alt boyutunun çalışanların iş tatmini üzerindeki etkisinde duygusal zekânın duyguları düzenleme alt boyutunun anlamlı düzenleyicilik rolünün olduğu görülmüştür. Bulgular yazın bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the moderating role of emotional intelligence in the effect of authentic leadership on employees' job satisfaction. Authentic leadership is important in terms of ensuring that employees work effectively and efficiently, are committed to the organization, and gain important values such as a sense of belonging. This study attempts to reveal the role of emotional intelligence levels in increasing the effect of authentic leadership on employees' job satisfaction. A total of 261 people participated in the study using the convenience sampling method.“Emotional Intelligence Scale”,“Authentic Leadership Scale”and“Job Satisfaction Scale”were used as data collection tools. Internal consistency analysis was conducted to examine the reliability of the scales, confirmatory factor analyses were conducted to examine their validity. Correlation analyses were conducted to examine the binary relationships between variables, and regression analyses were conducted to examine causal relationships. As a result of the study, it was observed that managers' authentic leadership practices had a positive effect on employees' job satisfaction, and emotional intelligence did not have a moderating role on this effect. However, it was observed that the emotion regulation sub-dimension of emotional intelligence had a significant moderating role in the effect of the self-awareness sub-dimension of authentic leadership on employees' job satisfaction. The findings were discussed in the context of the literature.