Model-based adaptation for end-to-end testing of smart tvs
Akıllı televizyonların uçtan uca testi için model tabanlı uyarlama
  1. Tez No: 894856
  2. Yazar: MOHAMMAD YUSAF AZIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, akıllı televizyonların uçtan uca kullanıcı arayüzü testlerine yönelik model tabanlı, kara kutu ve geri bildirim odaklı bir test adaptasyon yöntemi olan AdapTV sunulmaktadır. Eski bir akıllı televizyon sürümünde çalıştığı bilinen bir test paketi ve bu test paketinin adapte edilmesi gereken yeni bir sürüm verildiğinde, AdapTV önce fırsatçı tarama yoluyla hem eski hem de yeni sürümlerin arayüz modellerini otomatik olarak keşfetmeye başlar. Test paketindeki her bir test, eski sürümde çalıştırılır ve eski sürümün arayüz modelindeki karşılık gelen yol belirlenir. Son olarak, akıllı televizyonun yeni sürümü için keşfedilen arayüz modelinde anlamsal olarak eşdeğer bir yol belirlenir ve geri bildirim odaklı bir şekilde dinamik olarak yeni sürümde yürütülür. AdapTV'nin etkili ve verimli bir yöntem olduğu endüstriyel bağlamda kullanılan bir düzende ampirik olarak değerlendirildi. Ayrıca, AdapTV'nin orijinal yaklaşımı üretici yapay zeka modellerinin yetenekleriyle de harmanlanarak AdapTV 2.0 yaklaşımı da geliştirildi. Değerlendirmeler sonucunda, üretici yapay zeka modellerinin AdapTV'nin bazı yönlerinde iyileştirmeler sunduğu, ancak diğer yönlerde sınırlamaları olduğu gözlemlendi. Ayrıca, doğal dilde verilen talimatları çalıştırılabilir testlere dönüştüren model tabanlı bir test yürütme yaklaşımı olan GenTV de bu tez kapsamında geliştirildi. GenTV'nin akıllı televizyonlar üzerindeki ampirik değerlendirmelerde, doğal dil talimatlarını yüksek bir yürütme oranıyla etkili ve verimli bir şekilde çalıştırılabilir testlere dönüştürdüğü gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, we introduce AdapTV, a model-based, black-box, and feedback-driven test adaptation approach for end-to-end user interface (UI) testing, specifically targeting smart TVs. Given a test suite known to work on an older version of the smart TV and a new version to which the test suite should be adapted, AdapTV begins by automatically discovering UI models for both the old and new versions through opportunistic crawling. Each test case in the suite is then executed on the older version, and the corresponding path in the UI model for the old version is identified. Finally, a semantically equivalent path in the UI model discovered for the new version of the smart TV is determined and dynamically executed on the new version in a feedback-driven manner. We empirically evaluate AdapTV in a setting that closely mimics the setup used in an industrial context, demonstrating that AdapTV is both effective and efficient, adapting all the test cases with a high success rate. Subsequently, we propose AdapTV+, which enhances AdapTV through icon recognition. Later, we propose AdapTV 2.0, an AI-centric version of AdapTV, aiming to enhance the original approach with the capabilities of state-of-the-art generative AI models. Our evaluations reveal that while generative AI models offer improvements in certain aspects of AdapTV, they exhibit limitations in others. Also, we introduce GenTV, a model-based test execution approach that translates high-level natural language instructions into executable tests. Our evaluation of GenTV on smart TVs indicates that GenTV effectively and efficiently transforms natural language instructions into executable tests with a high execution rate.