Atatürk Dönemi Türk Emniyet Teşkilatı
The organization of the Turkish police in Atatürk's period
  1. Tez No: 89489
  2. Yazar: MEHMET GÜLNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER TEPEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET İnsanlar birlikte yaşamaya başladıkları dönemlerden itibaren düzenin ve güvenliğin sağlanması amacıyla bir takım kurallar ortaya koymuşlardır. Bu kuralları da kurmuş oldukları teşkilâtlar vasıtasıyla korumaya çalışmışlardır. Genel anlamda polis adı verilen bu müessesenin ülkemizde modern manada ilk temellerin atılması (1845), Tanzimatla birlikte başlayan modernleşme sürecine dayanır. Milli Mücadele dönemine kadar yasal bir zemine oturtularak, günün gelişen ihtiyaçlarına cevap verebilecek konuma getirilmeye çalışılan Türk Polis Teşkilâtı l. Dünya Savaşı nedeniyle bir süre sahipsiz kalmıştır. Cumhuriyetin ilânından günümüze kadar olan süreçte Türk Emniyet Teşkilâtı süratle gelişmesini tamamlayarak bugün oldukça iyi bir seviyeye gelmiş bulunmaktadır. Ancak 21. yüzyılda Polis Teşkilâtının çağın ve toplumun ihtiyaçlarına daha uygun hale getirilmesi için yeniden yapılandırılmasına gereksinim duyulmaktadır. Bunun için öncelikle biz bu tezimizle Türk Polis Teşkilâtının geçirdiği aşamaları ortaya koyarak geleceğe ışık tutmaya çalıştık. Bu çalışma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, polis kavramı, Osmanlı Devletinde Asayiş ve Polis Teşkilâtı, Birinci Bölümde; Milli Mücadele döneminde asayiş durumu ve polis teşkilâtı, İkinci Bölümde; Cumhuriyetin kuruluşundan 1938 yılına kadar olan süreçte Polis Teşkilâtında meydana gelen gelişmeler ile yapılan kanuni düzenlemeler belgelerle ele alınmıştır. 1EK25n««* w*01
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since mankind started living together, certain rules have been set in order to maintain order and securitiy. They have tried to preserve these rules via institutions established especially for this purprose. The first steps, in the modern sense, of the foundation of the Police Force (1845), dates back to the modernization process that started with the Tanzimat period. The Turkish Police Force that was legalized until the National Struggle (Milli Mücadele) period and tired to be brought to a level at which it could fulfill the daily developing needs, was let alone for a while, because of the First World War. During the period from the establishment of the Republic up to these days, The Turkish Security Force has developed rapidly and reached a quite advanced position. However, in order to answer the needs of the present circumstances and the society, and thinking that the 21st century is at the treshold, it is necessary to reorganize this institution. Therefore, we have given priority to the periods The Turkish Police Force has experienced and sought to shed light upon the future. This study covers the introduction part and two more sections. In the inroduction part, the concept of police, the order and the Police Force in the Ottoman Empire; in the first section, the order and the Police Force throughout the National Struggle period; in the second section, the changes in the Police Force and the legal arrangements from the establishment of the Turkish Republic to 1938, have been analyzed and supported by documents.