Çift çene hareketli ambalaj kapama makinesi tasarımı ve analizi
Double jaw moving packaging machine design and analysis
- Tez No: 894896
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Tekstil ürünlerinin paketlenmesinde ambalaj ağzı yapıştırmada alışılagelmiş rezistanslı alt çenesi sabit; üst çenesi aşağı inerek ürünün taban seviyesinde yapıştırma yapan makinelerin asimetrik ambalaj yapma özelliğinden dolayı ürünün simetri ekseninde yapıştırma yapacak bir sisteme ihtiyaç duyulmuştur. Ürün kalitesinin yanında görselliğin de önem kazandığı günümüz ticari şartlarında son kullanıcı geri bildirimleri göz önüne alınarak ihtiyaca cevap verecek bir makine tasarlama üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada söz konusu fonksiyonun bir gripper mekanizması mantığından ilham alınarak tasarlanması ve geliştirilmesi amaçlanmıştır. Tasarım ve imalatın başladığı aşama olan sanal ortamlarda makine tasarımı yapılmış, simüle edilmiş, analiz ve optimizasyonu yapılarak çalışma tamamlanmıştır. 3D katı modelleme yazılımıyla makinenin tasarımı yapıldıktan sonra istenen çene hareketini sağlayacak gripper mekanizmasının uzuv boyutları alınarak konum-hız-ivme analizleri hem analitik olarak hem de GeoGebra yazılımı ile yapılıp ardından ADAMS yazılımı ile kuvvet, uzuv-mafsal yani mekanizma optimizasyonu gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the packaging of textile products, the lower jaw with the usual resistance for sealing the packaging mouth is fixed; due to the asymmetrical packaging feature of the machines, which seal at the base level of the product by lowering its upper jaw, a system that will seal on the axis of symmetry of the product was needed. In today's commercial conditions, where visuality has become important as well as product quality, the focus has been on designing a machine that will meet the needs, taking into account end user feedback. In this study, it is aimed to design and develop the function in question, inspired by the logic of a gripper mechanism working principle. The machine was designed, simulated, analyzed and optimized in virtual environments, which is the stage where design and manufacturing begins, and the work was completed. After the design of the machine was made with 3D solid modeling software, the limb dimensions of the gripper mechanism that would provide the desired jaw movement were taken, position-speed-acceleration analyzes were made both analytically and with GeoGebra software, and then force, limb-joint, that is, mechanism optimization was carried out with ADAMS software.