Osteopenili geriatrik bireylerde kas kuvveti, ayak taban duyusu ve kemik mineral ölçümünün postür, yürüyüş ve düşme ile ilişkisi
The relationship between muscle strength, plantar sensation and bone mineral measurement with posture, walking and falling in osteopenic geriatric patients
  1. Tez No: 894897
  2. Yazar: SEDA NUR ATABİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERDEO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma osteopenik geriatrik bireylerde kas kuvveti, ayak taban duyusu, postür, fonksiyonel kapasite-yürüyüş ve düşme korkusunu değerlendirmek ve bu parametrelerin birbirleriyle ve osteopeni T-skoruyla olan ilişkisini incelemek amacıyla yürütüldü. Çalışma Ekim 2022- Temmuz 2024 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Dahiliye Bölümüne başvuran 65 yaş üstü 24 birey ile tamamlandı (n=24). Çalışmaya katılan osteopenik geriatrik bireylerin fiziksel özellikleri ve sağlık bilgileriyle birlikte kemik mineral yoğunluğu, kas kuvveti, ayak taban duyusu, fonksiyonel kapasitesi ve düşme korkusu değerlendirildi. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 69.1±2.66 olarak bulundu. Çalışmaya katılan bireylerin %50'si obezdi. Osteopeni T-skoru ile yaş arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir sonuca ulaşıldı (p=0.009, r=-0.523). Sol ayak 1.Metatarsophalangeal eklemden ve medial malleolden değerlendirilen vibrasyon duyusu da osteopeni T-skoru ile negatif yönde orta düzeyde anlamlıydı (sırasıyla p=0.048, 0.022; sırasıyla r= -408,-464.). Sağ topuktan değerlendirilen iki nokta diskriminasyon duyusu ile düşme korkusu arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiye rastlandı (p=0.009, r=0.524). Sol ön ayak medial bölümden değerlendirilen hafif dokunma duyusu ile 6DYT arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulundu (p=0.007, r=-0.535). Çalışmamız literatüre osteopenik bireylerde kas kuvveti, postür, düşme korkusu, fonksiyonel kapasite gibi parametrelerin birlikte değerlendirildiği tek çalışma olarak katkı sunmuştur. Sonuç olarak osteopenik bireylerde; T-skoru ile vibrasyon duyusunun, hafif dokunma ve iki nokta diskriminasyon duyusunun da diğer değişkenlerle ilişkisi sebebiyle ayak taban duyu değerlendirmesi yapılabilir. Çalışmamızın bulgularının desteklenmesi için daha çok çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate muscle strength, foot sole sensation, posture, functional capacity-gait and fear of falling in osteopenic geriatric individuals and to investigate the relationship of these parameters with each other and with osteopenia T-score. The study was completed with 24 individuals over the age of 65 who applied to the Department of General Internal Medicine of Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine Hospital between October 2022 and July 2024 (n=24). Bone mineral density, muscle strength, foot sole sensation, functional capacity and fear of falling were evaluated along with the physical characteristics and health information of osteopenic geriatric individuals participating in the study. The mean age of the individuals participating in the study was found to be 69.1±2.66. 50% of the individuals participating in the study were obese. A moderately significant negative relationship was reached between osteopenia T-score and age (p=0.009, r=-0.523). The vibration sense evaluated from the left foot 1st metatarsophalangeal joint and medial malleolus was also moderately significant in a negative direction with osteopenia T-score (p=0.048, 0.022; r= -408, -464, respectively). A positive significant relationship was found between two-point discrimination sense evaluated from the right heel and fear of falling (p=0.009, r=0.524). A negative significant relationship was found between light touch sense evaluated from the medial part of the left forefoot and 6MWT (p=0.007, r=-0.535). Our study has contributed to the literature as the only study in which parameters such as muscle strength, posture, fear of falling and functional capacity were evaluated together in osteopenic individuals. In conclusion, sole sensation evaluation can be performed in osteopenic individuals due to the relationship between T-score and vibration sense, light touch and two-point discrimination sense with other variables. More studies are needed to support the findings of our study.