Cumhuriyet Döneminde Manisa vilayeti (1928-1933)
- Tez No: 89491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
___ IE ÖZET Bu çalışmayla, Manisa Vilayeti Cumhuriyet döneminde (1928-1933) bir çok yönden ele alınıp incelenmeye alınmıştır.“Cumhuriyet döneminde Manisa Vilayeti (1928 - 1933)”adlı bu çalışma yedi bölümden oluşmuştur. 1. bölümde bahsedilen dönemin Nüfus ve idare yapısı incelenmiş, valiler, kaymakamlar ve müdürler ele alınmıştır. 2. bölümde Manisa'da S.C.F. ve Menemen olayı işlenmiştir. 3. bölümde bölge için önemli olan zirai faaliyetler ve sanayi. Manisa'da yeni kurulan bankalar ele alınmıştır. 4. bölümde sağlık ve güvenlik 6. bölümde eğitim ve kültür ile ilgili faaliyetler işlenmeye çalışılmıştır. Bu faaliyetlerden en önemlileri ise, kuşkusuz; harf inkilabının hemen ardından kurulan Millet Mektepleri ve Manisa'da henüz kapanmamış olan Türkocağı'dır. 7. ve son bölümde ise sosyal ve sportif faaliyetleri içermektedir. O yıllar, Manisa Vilayetinde geleneksel ata sporu olan güreşin önemini kaybedip, modern spor dalları olan futbol, basketbol, bisiklet yarışlarının yeşermeye başladığı yıllardır. ; Çalışmamızın asıl kaynağımı dönemin İzmir basını oluşturmuştur. Bunlar; başta Anandolu gazetesi olmak üzere Hizmet ve Yeni Asır gazeteleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study, the province of Manisa in the period of the Republic (1928 - 1933) has been tried to resarch from many points. This study by the name of“The province of Manisa in the period of the Republic (1928 - 1933)”is made up of seven chapters. In the first chapter the population and Administration features have been researched and governors Kaimakams and managers have been mentioned. In the second chapter, Free Republican Party and Event of Menemen have been mentioned. In the third chapter, The agricultural activities which were very important for the district, industry and new-established banks have been investigated. In the fourth chapter development and construction, in the fifth healthy and security and in the sixth chapter; Education and cultures have been tried to research. Amongy these affairs, the most important ones were certainly the National schools established just after the revulation of the letter and Türkocağı which were still open at that time. In the seventh the last chapter, the social and sporting affairs are mentioned. In those years the importance of the traditional sport of wrestling was decreasing and some Europe - origined sports like football, basketball, cycling began to increase their importance The main source of our research is the İzmir Press belonged to that period; especially the Anadolu newspaper and Hizmet Yeni Asır newspapers.