Analysis of Greece's activities in Western Anatolia within the scope of strategic intelligence (1919-1924)
Stratejik istihbarat kapsamında Yunanistan'ın Batı Anadolu'daki faaliyetlerinin analizi (1919-1924)
  1. Tez No: 894923
  2. Yazar: YUSUF DİNÇEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA İLDEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Bu çalışmada, Yunanistan'ın Anadolu işgali sırasındaki faaliyetlerinin, stratejik istihbarat açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Yunan yetkililerin, Anadolu'daki askerî ve politik hamlelerinin arkasındaki gerçek motivasyonun ne olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılmış ve Yunanistan'ın Türklere karşı katliamları, ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Yunan siyasetçilerin, stratejik istihbaratın unsurlarına göre hareket edip etmedikleri incelenmiştir. Bu tezde ayrıca işgal öncesinde, sırasında ve sonrasında yaşanan gelişmeler birçoğu ilk kez kullanılan Osmanlı, Yunan, İngiliz, Amerikan ve Milletler Cemiyeti arşiv belgeleri ışığında analiz edilmiştir. Bugüne kadar aydınlatılamayan veya daha önce hiç ortaya çıkarılmamış olan olayların, istihbarat raporlarında ne şekilde ele alındığı vurgulanmıştır. Arşiv belgelerinin çoğu, daha önce başka çalışmalarda kullanılmamış olup, araştırmacılar için yeni bakış açıları sunmaktadır. Arşiv belgeleri sayesinde, işgal sırasında ve sonrasında Türk-Yunan ilişkilerinin ne şekilde cereyan ettiği, Yunan siyasetçilerin, Anadolu'ya yönelik bakış açıları ve politikacı ile istihbaratçı arasındaki ilişkinin seyri tarafsız bir biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Müttefik Devletlerin istihbarat teşkilatlarının Anadolu'da etkin olma mücadelelerine ve benzer şekilde Yunan istihbaratının, Anadolu'daki işgal sırasındaki rolüne yer verilmiştir. Savaş sona erdiğinde, stratejik istihbarat çerçevesinde hareket etmeyen ve başarısızlığa uğrayan Yunanistan'ın, Lozan Barış Görüşmelerinde nasıl bir politika takip ettiği ve stratejik istihbaratın unsurlarını uygulayıp uygulamadığı, bir kez daha arşiv belgeleri ışığında ele alınmıştır. İşgal sonrasında, Türkler ile Rumlar arasında gerçekleşen mübadele sürecindeki gelişmeler, özellikle Milletler Cemiyeti arşiv belgelerine dayandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the activities of Greece during the occupation of Anatolia from the perspective of strategic intelligence. The real motivation behind the military and political moves of the Greek authorities in Anatolia was attempted to be revealed and Greek massacres against the Turks were analyzed in detail. Whether Greek politicians acted according to the elements of strategic intelligence was examined. This thesis also analyzes developments before, during and after the occupation in the light of Ottoman, Greek, British, American and League of Nations archival documents, many of which are being used for the first time. It is emphasized how the events, which have not been uncovered until today or which have never been revealed before, were handled in intelligence reports. Most of the archival documents have not been used in other studies and offer new perspectives for researchers. Thanks to the archival documents, the course of Turkish-Greek relations during and after the occupation, the perspectives of Greek politicians towards Anatolia and the course of the relationship between politicians and intelligence officers have been tried to be revealed in an unbiased manner. The struggles of the intelligence organizations of the Allied states to be effective in Anatolia and similarly the role of Greek intelligence during the occupation of Anatolia are included. At the end of the war, Greece, which did not act within the framework of strategic intelligence and failed, what kind of a policy followed in the Lausanne Peace Negotiations and whether it applied the elements of strategic intelligence or not, is once again discussed in the light of archival documents. After the occupation, the developments in the population exchange process between Turks and Greeks were based on the archive documents of the League of Nations.