Hizmet içi eğitim programlarında uygulama farklılıklarının ceza infaz hizmetleri personelinin mesleki motivasyonu üzerindeki etkisi
The effect of implementation differences in in-service training programs on the professional motivation of penal execution services personnel
  1. Tez No: 894922
  2. Yazar: HALİL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ANIL SAYİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Hizmet içi eğitim, günümüzde mesleki gelişimin sürdürülmesinde temel belirleyici faktörler arasında yer almaktadır. Bu çalışmada, hizmet içi eğitim farklılıklarının ve demografik değişkenlerin mesleki motivasyon ve alt boyutlarına etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın amacı, hizmet içi eğitim uygulamalarındaki uygulama farklılıklarının mesleki motivasyon üzerindeki etkisini ve demografik değişkenlerin eğitim süreçlerinde etki sahibi olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde çalışmakta olan 457 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın analizinde Frederic Guay, Robert J. Vallerand ve C´eline Blanchard tarafından geliştirilen Durumsal Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bağımsız örneklem T Testi ve Tek yönlü Varyans Analizi (Anova) ile incelenmiştir. Yapılan analizler sonucunda eğitim yöntemi ile motivasyon ve alt boyutları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Demografik değişkenler açısından yapılan araştırma sonuçlarına göre ise cinsiyet değişkeni ile dışsal motivasyon, yaş ve mesleki kıdem değişkenleri ile genel motivasyon ve alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Medeni durum değişkeni ile içsel ve dışsal motivasyon alt boyutları arasında, bunun yanı sıra eğitim durumu değişkeni ile genel motivasyon boyutu, içsel motivasyon, dışsal motivasyon ve tanımlanan düzenleme alt boyutları arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre mesleki motivasyon üzerine yapılan bilimsel araştırmalarda ve bu yönde yürütülecek olan kurumsal faaliyetlerde hizmet içi eğitim uygulamalarının yapısı ve katılımcıların demografik özellikleri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In-service training is among the key determining factors in maintaining today's professional development. This study has researched the effects of in-service training differences and demographic variables on professional motivation and its sub-dimensions. The aim of the study is to reveal the effect of application differences in in-service training practices on professional motivation and whether demographic variables have an impact on educational processes. The sample of the research consists of 457 participants working in correctional institutions and probation directorates. The Situational Motivation Scale developed by Frederic Guay, Robert J. Vallerand and Célina Blanchard was used in the analysis of the research. The obtained data were analyzed using independent samples T-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA). As a result of the analyses conducted, no statistically significant relationship was detected between the training method, motivation and its sub-dimensions. According to the results of the research conducted in terms of demographic variables, a relationship was found between the gender variable and extrinsic motivation, and also between age and professional seniority variables, general motivation and all its sub-dimensions. A meaningful relationship was detected between the marital status variable and the intrinsic and extrinsic motivation sub-dimensions, as well as between the educational status variable and the general motivation dimension, intrinsic motivation, extrinsic motivation and detailed regulation sub-dimensions. According to the results obtained, structure of in-service training practices and demographic levels of participants should be taken into consideration in the scientific research conducted on professional motivation and institutional activities to be carried out in this direction.