Böbrek grefti kaybı sonrası yeniden böbrek nakli yapılan hastaların uzun dönem sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 894959
  2. Yazar: İREM ESER SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ŞENGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, İç Hastalıkları, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek nakli, günümüzde son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) olan hastalarda morbidite ve mortalite açısından en başarılı renal replasman tedavisidir (RRT). Bununla birlikte uzun dönemde greft sağkalımı hala sınırlıdır. Çoğu hasta 9-10 yıl içerisinde greft kaybı ile karşı karşıya kalmaktadır. Hastalar greft kaybı sonrası RRT'ye ihtiyaç duymaktadır. Bu hastalar için seçilen RRT diyaliz ya da yeniden böbrek naklidir. Yeniden böbrek nakli yaşam boyu diyaliz tedavisine kıyasla daha uzun sağkalım ve daha yüksek yaşam kalitesi sağlar. Bununla birlikte yeniden böbrek naklinin cerrahi zorluklar, kümülatif immünsupresyon, daha yüksek doku antijenleri uygunsuzlukları, daha uzun diyaliz süresi gibi dezavantajlı yönleri bulunmaktadır. Bazı çalışmalar yeniden böbrek naklinde sağkalım sonuçlarının ilk böbrek nakline kıyasla daha düşük olduğunu bildirirken, diğer çalışmalarda ikinci böbrek naklinin birinci böbrek nakli ile benzer sağkalım sonuçları gösterilmiştir. Gereç ve Yöntem: Merkezimizde Ocak 1993-Nisan 2023 tarihleri arasında böbrek nakli yapılmış olan hastaların hastane veri tabanı ve takip dosyalarından elde edilen klinik ve laboratuvar verileri kullanılarak yapılmış retrospektif bir çalışmadır. Hastane veri tabanı ve dosya bilgilerinden alıcı-verici özellikleri, nakil ile ve nakil sonrası dönem ile ilgili özellikler, greft kaybı ve ölüm incelendi. Tüm hastaların verileri demografik olarak incelenip greft ve hasta sağkalımı açısından sonuçlar değerlendirildi. İkinci böbrek nakli yapılan her hasta için ilk kez böbrek nakli yapılan hastalardan alıcı yaşı (± 5 yaş), verici yaşı (± 10 yaş), cinsiyet, verici türü (canlı, kadavra), doku uyumu ( 3) ve nakil zamanı (± 12 ay) kriterlerini karşılayan 3'er hasta rastgele seçilerek kontrol grubu oluşturuldu. Böylelikle gruplarının istatistiksel karşılaştırmalar açısından neredeyse eşit olması sağlanarak analiz yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 769 hasta dahil edilmiş olup 43 hastanın daha önce böbrek nakli öyküsü vardı. İlk kez böbrek nakli yapılan hastaların ortalama yaşı 46,65 ± 12,37, yeniden böbrek nakli yapılan hastaların 40,33 ± 11,22 görüldü. (p=2,333) Daha önce böbrek nakli öyküsü olan hastalarda 19 (% 44,2) kadın, 24 (% 55,8) erkek hasta, daha önce böbrek nakli öyküsü olmayan grupta ise 255 (% 35,1) kadın, 471 (% 64,9) erkek hasta saptandı. (p=0,298) Daha önce böbrek nakli öyküsü olan hastaların 3'ünde (% 7) önceden nakil öyküsü olmayan hastaların ise 149'unda (% 20,5) preemptif böbrek nakli yapılmıştı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Kidney transplantation is currently the most successful renal replacement therapy (RRT) in terms of morbidity and mortality for patients with endstage kidney disease (ESKD). However, long-term graft survival remains limited, with most patients facing graft loss within 9-10 years. Patients require RRT after graft loss, with the choice between dialysis or kidney retransplantation. Kidney retransplantation offers longer survival and higher quality of life compared to lifelong dialysis. However, it comes with disadvantages such as surgical challenges, cumulative immunosuppression, mismatched higher tissue antigens, and longer dialysis duration. Some studies report lower survival outcomes in kidney retransplantation compared to the firinitial transplant, while others show similar survival outcomes between the first and second kidney transplants. Materials and Methods: This is a retrospective study conducted using clinical and laboratory data obtained from hospital records and follow-up files of patients who underwent kidney transplantation at our center between January 1993 and April 2023. Recipient-donor characteristics, transplant-related features, post-transplant period characteristics, graft loss, and mortality were examined. Data from all patients were analyzed demographically, and outcomes were evaluated in terms of graft and patient survival. For each patient undergoing a second kidney transplant, three patients meeting the criteria of recipient age (± 5 years), donor age (± 10 years), gender, donor type (living, deceased), tissue compatibility (3), and transplantation time (± 12 months) from among those who underwent the first kidney transplantation were randomly selected. These patients were designated as the control group.This ensured almost equal groups for statistical comparisons. Results: Our study included 769 patients, out of which 43 had a history of kidney transplantation. The mean age of patients undergoing their first kidney transplant was 46.65 ± 12.37 years, while it was 40.33 ± 11.22 years for those undergoing retransplantation (p=2.333). Among patients with a history of kidney transplantation, 19 (44.2%) were female and 24 (55.8%) were male, whereas in the group without a history of kidney transplantation, 255 (35.1%) were female and 471 (64.9%) were male (p=0.298).