İkinci Dünya Savaşı yıllarında Türkiye'de eğitim
Education in Türkiye during the Second World War
- Tez No: 894981
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden itibaren Yurtta Sulh Cihanda Sulh politikasını benimseyerek Mustafa Kemal Atatürk'ün vurguladığı çağdaş uygarlıklar seviyesinde olmayı hedeflemiştir. Bu doğrultuda 1928'de Harf Devrimi yapılarak Latin alfabesine geçiş sağlanmıştır. Millet Mekteplerinin açılması ile okuma-yazma seferberliği başlatılmıştır. Eğitim alanında devlet politikalarının belirlenmesi ve atılacak adımların düzenlenmesi amacıyla Milli Eğitim Şuraları toplanmıştır. Halkın cumhuriyet değerlerine sahip olmasının yanında bu değerleri benimsemesi hedeflenmiştir. Okullaşma oranı arttırılarak eğitimde, sanatta ve bilimde atılımlar gerçekleştirilmiştir. 1939'da İkinci Dünya Savaşı başlamış ve Türkiye savaşa dahil olmasa da savaş şartlarından etkilenmiştir. Türkiye savaş şartlarına rağmen eğitim alanında köylüyü kalkındırmak adına önemli bir adım olan Köy Enstitülerini açmıştır. Köy Enstitüleri ile köylü çocuklarının birçok alanda gelişmesinin sağlanmasının önü açılmıştır. Eğitim, sanat, tarım, hayvancılık ve birçok zanaat alanında eğitimler verilmiştir. İkinci Dünya Savaşı yıllarında Dünya ve Türkiye'deki genel durum, savaş yıllarında Türkiye'nin dış politikaları, eğitim alanında atılan adımlar ve gelişmelerin yanında İkinci Dünya Savaşı döneminin T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine yansımaları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the day it was founded, the Republic of Turkey has aimed to be at the level of contemporary civilizations, as stated by the Great Leader Mustafa Kemal Atatürk, by adopting the policy of Peace at Home and Peace in the World. In this direction, a letter revolution was made in 1928 and the transition to the Latin alphabet was achieved. With the opening of the National Schools, the literacy campaign was started. National Education Councils were convened to determine state policies in the field of education and to organize the steps to be taken. It is aimed that the people not only have republican values but also adopt these values. By increasing the schooling rate, breakthroughs were made in education, arts and science. The Second World War started in 1939 and although Turkey was not involved in the war, it was affected by the war conditions. Despite the war conditions, Turkey opened Village Institutes, which was an important step to develop the villagers in the field of education. Village Institutes paved the way for the development of village children in many areas. Training was given in the fields of education, art, agriculture, animal husbandry and many crafts. The general situation of the World and Turkey during the Second World War, Turkey's foreign policies during the war years, the steps taken and developments in the field of education, as well as the reflections of the Second World War period on the Social Studies course were evaluated.