Depreme maruz kalan yetişkin bireylerin ayrılık anksiyetesi belirtilerinde bilişsel davranışçı terapinin etkinliği
The effectiveness of cognitive behavioral therapy on separation anxiety symptoms of adult individuals exposed to earthquakes
- Tez No: 894997
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ANER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çalışma, depreme maruz kalan yetişkin bireylerin ayrılık anksiyetesi belirtilerinde bilişsel davranışçı terapinin etkinliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, Türkiye'de 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilin de etkilendiği depremi yaşayan 30 katılımcı katılmıştır. Katılımcılar amaçsal örnekleme yöntemiyle 15 deney, 15 kontrol olmak üzere iki grupta incelenmiştir. Araştırmanın deseni deneyseldir. Araştırmada; Sosyo-Demografik Form, Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği ve Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Anketi uygulanmıştır. Araştırmaya evren içerisinden seçilen 84 kişiden anksiyete ve ayrılık anksiyetesi puanları yüksek olan 30 kişi dahil edilirken, travma düzeyi puanları yüksek olan 54 kişi dahil edilmemiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 38.17 ve cinsiyet dağılımı 15'i kadın (%50), 15 erkek (%50) şeklindedir. Ölçek sonuçlarına göre çalışma grubuna 11 seans Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanmıştır. BDT uygulanan gruptaki katılımcıların ayrılık anksiyetesi ölçeğinin ön testi (öntest = 87.13) ile son testinin puan ortalaması (sontest = 70.07) arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (t(14) = 14.35, p< ,01).
Özet (Çeviri)
The study was conducted in order to determine the effectiveness of cognitive behavioral therapy in separation anxiety symptoms of adult individuals exposed to earthquakes. 30 participants who experienced the earthquake that took place on February 6, 2023 in Kahramanmaraş in Turkey and affected 11 provinces participated in the study. The participants were examined in two groups, 15 experiments and 15 controls by purposeful sampling method. The design of the research is experimental. In the research; Socio-Demographic Form, Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale, Beck Anxiety Scale and Adult Separation Anxiety Questionnaire were applied. Of the 84 people selected from the universe, 30 people with high anxiety and separation anxiety scores were included in the study, while 54 people with high trauma level scores were not included. The average age of the participants was 38.17 and the gender distribution of the participants was 15 female (50%) and 15 male (50%). According to the scale results, 11 sessions of Cognitive Behavioral Therapy were applied to the experimental group. A significant difference was found between the mean score of the separation anxiety scale (pretest = 87.13) and the posttest (posttest = 70.07) of the participants in the CBT group (t(14) = 14.35, p< .01).