Ses eğitimi kapsamında astım ve kronik solunum yolu problemi olan çocuklara yönelik eğitsel bir model önerisi
An educational model proposal for children with asthma and chronic respiratory tract problems within the scope of voice training
- Tez No: 895007
- Danışmanlar: PROF. SADIK ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Education and Training, Music, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Müzik, eğlence ve eğitim aracı olarak kullanımının yanı sıra; terapötik (tedavi edici) ve psikososyal etkileri ortaya çıkarmak için de kullanılmaktadır. Müzik eğitiminin en önemli ögelerinden biri olan ses eğitimi ve şarkı söyleme aktivitelerinin, astım ve kronik solunum yolu problemlerinden muzdarip çocuklarda solunum yollarını güçlendirmeye, solunum kontrolü sağlayabilmeye ve solunum yolu problemleri ile başa çıkabilmeye yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir. Bu araştırmada ses eğitimi kapsamında astım ve kronik solunum yolu problemlerinden etkilenen çocuklar için eğitsel bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma yönteminin benimsendiği bu betimsel çalışmada, tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılmıştır. Araştırmada veri çeşitliliğini sağlamak ve farklı bakış açılarını tespit etmek için 7 akademisyen tıp doktoru ve 4'ü akademisyen ses eğitmeni, diğer 4'ü ise çocuk korosu şefi olmak üzere 8 eğitmene görüşme formu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında ulaşılan literatür sonuçları ve elde edilen verilere göre, ses-nefes ve koro çalışmalarının, astımdan etkilenen veya kronik solunum yolu problemi olan çocukları sosyalleştirerek yaşam kalitelerini artırabileceği, doğru planlanıp uygulanacak bir programla akciğer kapasitelerini artırılabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ulaşılan sonuçlar ve katılımcı görüşlerinden hareketle, astım ve kronik solunum yolu problemlerinden etkilenen çocukların faydalanabileceği nefes egzersizleri, ses çalışmaları ve çocukların söylerken eğlenebilecekleri kolay şarkılardan oluşan bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Music is not only being used as an entertainment and educational tool, but also it is being used for therapeutic (curative) purposes and creating psychosocial impacts as well. Voice training and singing activities, which are regarded as one of the most significant factors of musical education, can help children suffering from asthma and respiratory tract problems to strengthen their respiration, have respiration control and cope with respiratory tract problems. In this study, we have aimed at developing an educational model for children being affected with asthma and chronic respiratory tract problems within the scope of voice training. We have adopted a qualitative method in this descriptive study, and used survey model. During data collection phase, semi-structured interview forms, developed by the researcher, were used. In this study, 7 academician medical doctors and 8 trainers, 4 academician voice trainers and 4 conductors in children's choirs, were interviewed with the above mentioned form in order to provide variety in the data and find out varying point of views. As a result of the study, the findings indicated that voice, breathing and choir works enhanced the life quality of children being affected with asthma and chronic respiratory tract problems by means of socializing them, and such works could enhance children's lung capacity by means of appropriately and well planned programs. In the light of the findings and views of the participants, we have developed a model consisting of breathing exercises, voice practices and easy and entertaining songs that could be used by children suffering from asthma and chronic respiratory tract problems.