Bilimsel davranışlar açısından öğretim elemanlarının öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of the scientific behaviors of the faculty members as perceived by students
  1. Tez No: 89503
  2. Yazar: UĞUR GÜRGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN SAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada, öğrenci görüşlerine göre Necatibey Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının Bilimsel Davranışları değerlendirilmiştir. Bilimsel davranışlar mesleki yeterlilik, bilimsel araştırma yeterliliği, bilimsel kişilik boyutlarında belirlenmiştir. Kaynakların taranması ve ön denemeler sonucunda oluşturulan ölçek 145 öğretim elemanı üzerinde uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi ile 65 maddeden oluşan“Öğretim Elemanları İçin Bilimsel Davranışları Ölçeği”hazırlanmıştır. Ölçek, tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 640 NEF son sınıf öğrencisine uygulanmıştır. 602 öğrenciden elde edilen geçerli cevaplar SPSS programı, t testi ve varyans analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, 1. öğretim elemanlarının cinsiyetleri ile bilimsel davranışları arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Bay öğretim elemanları ile bayan öğretim elemanları arasında da anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. 2. öğretim elemanlarının kariyerleri ile bilimsel davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. 3. öğretim elemanlarının kıdemleri ile bilimsel davranışları arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. 4. öğretim elemanlarının eğitim formasyon derslerini almış olup olmamaları ile bilimsel davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmamaktadır. Aritmetik ortalamaları arasında da eğitim formasyonu derslerini almış olanlar lehine az bir farklılık vardır. 5. öğretim elemanlarının bölümleri ile bilimsel davranışları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır. Bulgular çerçevesinde öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the scientific behaviors of the faculty members have been evaluated as perceived by students. The scientific behaviors have been determined in the dimensions of the professional qualification, scientific research qualification, and scientific personality. The scale, that was developed by examining the literature and foretrials, was applied to 145 faculty members. By analyzing the data,“Scientific Behaviors Scale for the Faculty Members”that included 65 items was developed. The scale was administared to 640 seniors students of Necatibey Education Faculty chosen by randomly. Valid responses obtained from 602 students were analyzed by using SPSS, t-test, and variance analyses. The findings of the study indicated that, 1. there is no statistically significant relationship between sex of the faculty members and their scientific behaviors, and also between the men and women faculty members. 2. there is statistically significant relationship between the faculty members' career and their scientific behaviors (F=21.00). 3. there is statistically significant relationship between the seniority of the faculty members and their scientific behaviors (.001). 4. whether or not having a teacher's certificate doesn't make any statistically significant relationship on faculty members' scientific behaviors. There is little significant difference between arithmetic means on the benefit of the faculty members who have teacher's certificate. 5. There is statistically significant relationship between the departments of the faculty members and their scientific behaviors (.001 ). Suggestions have been offered according to these findings.