Ortaokul öğrencilerinin matematik odaklı akademik risk alma davranışları, öğrenme yaklaşımları ve matematiksel yetkinliklerinin incelenmesi
Research on middle school students' math-focused academic risk-taking behaviors, learning approaches and mathematical competencies
- Tez No: 895148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ALDAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma ile ortaokul öğrencilerinin matematik odaklı akademik risk alma davranışları, matematik öğrenme yaklaşımları ve matematiksel yetkinliklerinin incelenmesi ve aralarında anlamlı bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama araçları olarak İlhan ve Çetin (2013) tarafından geliştirilmiş olan“Matematik Odaklı Akademik Risk Alma Ölçeği”, Göktepe Yıldız ve Özdemir (2018) tarafından geliştirilen“Matematik Öğrenme Yaklaşımları Ölçeği”, Kılcan ve diğerleri (2021) tarafından geliştirilen“Ortaokul Öğrencileri için Matematiksel Yetkinlik Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin demografik özelliklerini elde etmek için araştırmacı tarafından kişisel bilgiler formu hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Muğla İli Menteşe ilçesinde 5, 6, 7. sınıflarda öğrenim gören toplam 754 öğrenci oluşturmuştur. Örnekleme yöntemi seçkisiz örnekleme, birimi küme örneklemedir. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler normal dağıldığından parametrik testler tercih edilmiştir. Verilerin analizi için ikili gruplarda t-testi; çoklu grupların karşılaştırılmasında ise ANOVA testi ve çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular, öğrencilerin cinsiyet, matematik öğretmeni – anne – baba özellikleri algısı, matematik dersi başarı algısı değişkenlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin matematik odaklı akademik risk alma davranışlarının ölçeğin tamamı için“kararsızım”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin matematik dersinde tercih ettikleri öğrenme yaklaşımlarından“derinlemesine öğrenme”ve“yüzeysel öğrenme”alt boyutundaki cevaplar“kararsızım”düzeyinde,“stratejik öğrenme”alt boyutunda ise“katılıyorum”düzeyinde belirlenmiştir. Öğrencilerin stratejik öğrenme yaklaşımını tercih ettiği sonucuna varılmıştır. Öğrencilerin matematiksel yetkinliklerinin“çoğunlukla”düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Matematik odaklı akademik risk alma davranışı, derinlemesine öğrenme ve stratejik öğrenme yaklaşımları matematiksel yetkinliklerin yordanmasında etkilidir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate middle school students' mathematics-focused academic risk-taking behaviors, mathematics learning approaches, and mathematical competencies, as well as to determine if there is a significant relationship among them. The study utilized a correlational survey model. Data collection tools included the“Mathematics-Focused Academic Risk-Taking Scale”developed by İlhan and Çetin (2013), the“Mathematics Learning Approaches Scale”developed by Göktepe Yıldız and Özdemir (2018), and the“Mathematical Competency Scale for Middle School Students”developed by Kılcan et al. (2021). Additionally, a personal information form was prepared by the researcher to obtain students' demographic characteristics. The sample of the study consisted total of 754 students from grades 5, 6, and 7 in Menteşe district of Muğla Province during the 2023-2024 academic year. The sampling method was non-probability sampling, specifically cluster sampling. The data obtained from the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 23.0 software package. Since the data were normally distributed, parametric tests were preferred. For data analysis, independent samples t-test was used for binary groups, ANOVA test was employed for comparisons among multiple groups, and multiple linear regression analysis was conducted. The findings were evaluated based on students' gender, perception of mathematics teacher-parent characteristics, and perception of mathematics achievement variables. As a result of the research, it was found that students' mathematics-focused academic risk-taking behaviors were at the“undecided”level for the entire scale. Responses regarding students' preferred learning approaches in mathematics, particularly in the“deep learning”and“surface learning”sub-dimensions, were at the“undecided”level, whereas they were at the“agree”level in the“strategic learning”sub-dimension. It was concluded that students prefer the strategic learning approach. It was determined that students' mathematical competencies were at the“mostly”level. Mathematics-focused academic risk-taking behavior, deep learning, and strategic learning approaches are effective in predicting mathematical competencies. Based on the findings, recommendations were made for researchers and practitioners.