A qualitative study on experiences in consensually non-monogamous relationships in türkiye
Türkiye'de karşılıklı rızaya dayalı tek eşli olmayan ilişkiler üzerine nitel bir çalışma
  1. Tez No: 895171
  2. Yazar: ŞURANUR ÇAVUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaygın kullanımıyla açık ilişki olarak bilinen karşılıklı rızaya dayalı tek eşli olmayan ilişkiler genellikle birincil bir ilişkide bulunan partnerlerin ilişkileri dışında başka partnerlerle de cinsel ve/veya romantik olarak birlikte olmaları için birbirlerine onay verdikleri ilişkileri tanımlamak için kullanılan bir şemsiye terimdir. Bu ilişkilere açık ilişki, poliamori, swinging gibi örnekler verilebilir. Bu çalışma, dünya literatüründe de tek eşli ilişkilere nazaran daha az yer almış konuyu Türkiye'de ilk defa odak noktası haline getirmektedir. Türkiye'de karşılıklı rızaya dayalı tek eşli olmayan ilişki deneyimi bulunan veya mevcut bir karşılıklı rızaya dayalı tek eşli olmayan ilişkisi bulunan kişilerin bireysel, ilişkisel ve toplumsal deneyimlerini incelemeyi ve anlamlandırmayı amaçlar. Bu amaç doğrultusunda toplam altı kişiyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu görüşmelerin Yorumlayıcı Fenomenolojik Analizi sonucu toplam dört ana tema ortaya çıkmıştır: Açık İlişkiye Doğru Bir Yolculuk: Açık İlişki Yaşama Motivasyonları, Açık İlişki Deneyiminin Bireysel ve İlişkisel Yönleri, Türkiye'de Açık İlişki Deneyimi ve Sağlıklı Bir Açık İlişki Yürütme. Sonuçlar var olan literatür ve katılımcıların Türkiye'de yaşadıkları açık ilişkinin daha çok kabul görmesi, duyulması ve klinik pratikte de damgalanmadıklarını hissederek hizmet alabilmelerinin yolları ışığında tartışılmıştır. Mevcut çalışmanın kısıtlamaları ve bunlar çerçevesinde gelecekte yürütülebilecek çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Consensual non-monogamous relationships (CNM), commonly known as open relationships, are an umbrella term that describes relationships in which partners, usually in a primary relationship, give each other consent to be sexually and/or romantically involved with other partners outside of their relationship. Examples include open relationships, polyamory, and swinging. This study has brought this issue, which has been less covered in world literature than monogamous relationships, into focus for the first time in Türkiye. It aims to investigate and make sense of the individual, relational, and social experiences of people in Türkiye who had experience in a CNM relationship or are currently in a CNM relationship. For this purpose, semi-structured interviews with six people were conducted. Four main themes emerged from the Interpretative Phenomenological Analysis of these interviews: A Journey Towards Non-monogamy: Motivations for Engaging in CNM Relationships, The Individual and Relational Aspects of CNM Relationship Experience, Being in a CNM Relationship in Türkiye, and Maintaining Healthy CNM Relationships. The results are discussed considering the existing literature and how the participants' experience in Türkiye can be more accepted, heard, and served in clinical practice so that they do not feel stigmatized. Limitations of the current study and future studies that can be conducted within the framework of these limitations are mentioned.