Die lernschwierigkeiten im deutschunterricht and den kadetten schulen
  1. Tez No: 52501
  2. Yazar: RAMAZAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ CEMİL ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ix SUMMARY in this study that has been made to identify the difficulties met during German Language Education given in Military schools; we have especially tried to clarify the points at which Military Highschool students make mistakes more frequently and the subjects understood with difficulty. As it is known; in target language education, because of the habits gained in native language by the learners, the structures of the language to be learnt and the native language confront. The similar areas in these structures ease language education whereas the conflicting areas cause difficulties in learning. in this study, before identifying the difficulties met in language education, we tried to introduce the programs and the course books used in Military Highschools and to bring up the matters that a German language instructor teaching with these course books should consider. The period of education and instruction is 4 years, and the first year is the prepatory class at which foreign language (English, German, French) education is dominant, in German language education given in the prepatory class, the course books“Vorwârts 1A-1B”,“Wir lernen Deutsch Band I-II”,“Lernziel Deutsch Grundstufe l”, and“Deutsch Sprechen im Alltag”are used. German Language Education, planned total 28 course..H hours per week, comprises of 8 hours of“Vorwârts 1A-1B”, ı 12 hours of“Wir Lernen Deutsch Band I-II”, 4 hours of“Lernziel Deutsch Grudstufe l”, and 4 hours of“Deutsch Sprechen im Alltag”. Minimum 10 hours of that total 28 hours per week is performed in language laboratories.X We tried to determine the difficulties by taking 4 basic language skills (reading, listening, comprehension, writing and speaking) as basis. We determined that, the most important difficulties and freguently made mistakes in reading were stemmed from unknown letters, differently written and read letters ör compound letters. We determined that the majör difficulties and mistakes in listening and comprehension could be caused by the words that had similar sounds and forms although they were not close each other in terms of meaning and the words that were different ör close in terms of meaning although they had same roots. We determined that the most important difficulties in writing were writing of upper and lower case letters and writing s" sound.In order to overcome these difficulties we tried to indicate the special cases that should be taken into account. We determined that the majör sources of mistakes made in speaking were stress and ıntonation. Besides these, we determined that the most important difficulties faced in learning were about adjectives, classification of adjec- -.*% tives, conjugations, conjunctions, negatives, active, passive and relative sentences. Hence, we included the exceptional cases that might cause difficulties in learning these subjects with their examples into our program. in 3rd section of this study, the problems met while bringing up a German instructor, and the rule and the importance of the instructor in eliminating the difficulties met in learning a language have been stressed and some recommendations have been proposed.xi Despite the deficiencies in this study in which we have tried to state the difficulties met in German Language Education given in Military highschools and also we have tried to propose recommendations to overcome these difficulties, we think that some important and useful hints in eliminating difficulties especially faced in the language education of the personnel working as instructor in Military Highschools will be given by this study.
Özet (Çeviri)
vi ÖZET..H Askeri Okullarda yapılan Almanca Dil Eğitiminde karşılaşırlar güçlükleri belirleme amacına yönelik olarak yapılan bu çalışmada; Askeri Lise öğrencilerinin Almanca Dil Eğitimi esnasında özellikle öğrenme güçlüğü ile karşılaşırlar konuları ve daha sık olarak hata yaptıkları noktaları ortaya koymaya çalıştık. Bilindiği gibi; yabancı dil öğreniminde dil öğrenenlerin ana dillerinde edindikleri alışkanlıklar nedeni ile ana dil ile hedef dillerin yapıları karşı karşıya gelmektedir. Bu yapılardan birebirine uyan yönler dil öğreniminde kolaylıklar sağlarken, çatışan yönler de öğrenme güçlüklerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Biz bu çalışmamızda; dil öğreniminde karşılaşılan güçlüklerin tespitinden önce, Askeri Liselerde kullanılan ders kitaplarının ve programlarının tanıtımını yapmaya ve bu ders kitapları ile ders yapan bir Almanca öğretmeninin dikkat etmesi gereken hususları ortaya koymaya gayret sarfettik. Askeri Liselerin Eğitim-Öğretim süresi 4 yıl olup, ilk yıl yabancı dil (İngilizce, Almanca, Fransızca) ağır¬ lıklı eğitim yapılan HAZIRLIK sınıfıdır. Hazırlık sını¬ fında yapılan Almanca dil eğitiminde, Vorwârts 1&-1B, Wir lernen Deutsch Band I-II, Lernziel Deutsch Grundstufe l ve Deutsch Sprechen im Alltag isimli ders kitapları kullanılmaktadır. Haftalık 28 ders saati olarak planlanan Almanca Dil eğitiminde 8 ders saati Vorwârts 1A-1B için, 12 ders saati Wir lernen Deutsch Band I-II için, 4 ders saativii Lernziel Deutsch Grundstufe l için ve 4 ders saati de Deırtsch Sprechen im Alltag için ayrılmıştır. Haftalık 28 ders saati olarak planlanan Almanca Dil eğitiminin asgari 10 saati dil labratuvarlarında yapılmaktadır. Güçlüklerin tespitini özellikle 4 temel dil beceri¬ sini (Okuma, Dinleme ve Anlama, Yazma ve Konuşma) esas alarak belirlemeye çalıştık. Okuma konusundaki en önemli güçlüklerin ve sıklıkla hata yapılan noktaların Türkçede tanınmayan, değişik yazılan veya değişik okunan harflerden veya birleşik harflerden kaynaklandığını tespit ettik. Dinleme ve anlama konusundaki önemli güçlüklerin ve hataların anlam olarak yakınlıkları olmamasına karşın şekil ve ses olarak benzerlik taşıyan kelimelerden, ortak köke sahip olmalarına rağmen değişik anlamlar taşıyan kelimelerden ve yakın anlamlara sahip kelimelerden kaynaklanabileceğini belirledik. Yazma konusundaki en önemli güçlüklerin büyük- küçük yazımı ve s- sesinin yazımında olduğunu tespit ederek bu hataların giderilmesi için dikkat edilmesi gereken özel durumları göstermeye çalıştık. Konuşma konusunda yapılan hataların ana kaynağının vurgu ve tonlama olduğunu tespit ettik. Bunların yanısıra en önemli öğrenme güçlüklerinin sıfat, sıfatların derecelendirilmesi, fiil çekimi, bağlaçlar, olumsuzluk, aktiv- passiv ve relativ cümleler ko-viii nularında olduğu tespit ettik ve bu konuların öğrenme güçlüğüne neden olabilecek istisnai durumlarını örnekleri ile birlikte çalışmamıza aldık. Bu çalışmanın 3. bölümünde Türkiye'deki Almanca öğretmeni yetiştirme konusundaki zaafiyete ve öğrenme güç¬ lüklerinin giderilmesinde öğretmenin rolü ve önemi konularına değinilmiş ve bazı önerilerde bulunulmuştur. Askeri Liselerdeki Almanca Dil Eğitiminde karşılaşılan güçlükleri ve bu güçlüklerin aşılması için tavsiyelerimizi ortaya koymaya çalıştığımız bu çalışmanın eksikliklerine rağmen özellikle Askeri Liselerde öğretmenlik yapan personel için dil eğitiminde karşılaşılan güçlüklerin aşılması konusunda önemli ve faydalı bazı ip uçları vereceği düşüncesindeyiz.