Deprem kaynaklı travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ile başa çıkmada din eğitiminin rolü
The role of religious education in coping with earthquake-induced post-traumatic stress disorder symptoms
- Tez No: 895232
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Deprem kaynaklı travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ile başa çıkmada din eğitiminin rolünün incelendiği bu çalışmada yarıyapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır.Veri toplama yöntemi olarak mülakat yöntemi tercih edilmiş konu ile ilgili Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman ve Gaziantep'te, 20 katılımcı ile yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizinde MAXQDA 24.2.0 sürümünden faydalanılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre, en etkili din eğitimi kaynağı“aile”olarak belirlenmiştir. Katılımcılar, aldıkları din eğitimi ile en çok“dua etme”yöntemine başvurduklarını belirtmişlerdir. Din eğitimi yaşantıları farklı olan tüm katılımcıların bu süreçte ortaya çıkan TSSB belirtileri ile başa çıkmada en fazla dini başa çıkma yöntemlerine başvurduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucu, deprem kaynaklı travma sonrası stres bozukluğu belirtileriyle başa çıkmada din eğitiminin“iç huzur”sağladığı tespit edilmiştir.Erkeklerin kadınlara göre dini başa çıkma yöntemlerine daha az başvurdukları, evli katılımcıların ise bekâr, boşanmış veya dul katılımcılara göre daha fazla dini başa çıkma yöntemlerine yöneldikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte eğitim düzeyi ile dini başa çıkma arasında pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiş olup, din eğitiminin dini başa çıkma yöntemlerini kullanmada ve travma sonrası stres bozukluğu belirtileriyle başa çıkmada olumlu bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study examining the role of religious education in coping with the symptoms of earthquake-induced post-traumatic stress disorder, semi-structured interview technique was used.Interview method was preferred as the data collection method and face-to-face interviews were conducted with 20 participants in Kahramanmaraş, Hatay, Malatya, Adıyaman and Gaziantep.MAXQDA version 24.2.0 was used to analyze the data.According to the findings of the study, the most effective source of religious education was determined as“family”. The participants stated that they mostly used the method of“praying”with the religious education they received. It was determined that all participants with different religious education experiences mostly used religious coping methods to cope with PTSD symptoms that emerged in this process. As a result of the research, it was determined that religious education provides“inner peace”in coping with the symptoms of earthquake-induced post-traumatic stress disorder. It was determined that men resorted to religious coping methods less than women, and married participants resorted to religious coping methods more than single, divorced or widowed participants. In addition, it was determined that there was a positive relationship between education level and religious coping, and it was concluded that religious education has a positive effect on using religious coping methods and coping with posttraumatic stress disorder symptoms.