Erken ergenlı̇k şüphesı̇yle Çocuk Endokrı̇nolojı̇ Polı̇klı̇nı̇ğı̇ne başvuran olguların retrospektı̇f değerlendı̇rı̇lmesı
Retrospective evaluation of cases admitted to pediatric endocrinology outpatient clinic with suspicion of precocious puberty
- Tez No: 895235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
AMAÇ: Erken ergenlik şüphesi, çocuk endokrin polikliniklerine başvuran hastaların önemli bir kısmını oluşturur. Polikliniğimize erken ergenlik şüphesi ile başvuran olguların yakınmalarının çeşitliliğini saptamak ve tedavi öngörüsünde yol gösterici başvuru özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Bu çalışmada; 1 Ocak 2019-1 Nisan 2023 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversite Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Endokrinoloji Polikliniği'ne sevk ile yönlendirilen, başvuran ya da takiplerinde erken ergenlik şüphesi bulunan hasta dosyaları incelenmiştir. Hastaların başvuru şikayetleri, semptom süreleri, puberte bulguları, antropometrik ölçümleri, hedef boyları ve tetkik sonuçları kaydedilmiştir. BULGULAR: Erken ergenlik şüphesi ile 401 hastaya ait toplam 1152 poliklinik başvurusu incelendi. Çalışma kriterlerine uygun 361 olgunun dosyaları analiz edildi. En sık başvuru 8-10 yaş arasında görüldü. Tüm olguların %68,7'si normal ya da pubertenin normal varyantlarını içerir. Erken ergenlik şüphesi ile başvuran 6-8 yaş arası grupta, kemik yaşı (p=0.033), kemik yaşı farkı (p=0.030), LH (p=0.048) ve E2 (p=0.029) düzeyleri ilk başvuruda tedavi alan grupta anlamlı derecede daha yüksek saptandı. SONUÇ: Erken ergenlik şüphesi nedeniyle başvuru yakınmalarının çoğunluğu, normal ya da pubertenin normal varyantlarını içerir. Bu durum hekim ve ailelerin pubertal gelişim süreçleri hakkında gereksiz endişe taşıdıklarını düşündürmektedir. Ebeveynlerin bilgilendirilmesini içerecek sağlık politikaları gereksiz endişe ve kaygılarının önüne geçebilir ve puberte prekoks olgularının zamanında tanı almasını sağlayabilir. ANAHTAR KELIMELER: erken ergenlik, retrospektif değerlendirme, puberte prekoks, pandemi
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Suspicion of early puberty constitutes a significant portion of patients applying to pediatric endocrine outpatient clinics. It was aimed to determine the variety of complaints of the cases who applied to our clinic with suspicion of precocious puberty and to determine the characteristics of the application that would guide the prediction of treatment. METHODS: In this study; between January 1, 2019 and April 1, 2023, the files of patients who were referred to Çanakkale Onsekiz Mart University Hospital, Department of Child Health and Diseases, Pediatric Endocrinology Polyclinic, or who were suspected of precocious puberty during their follow-up were examined. The patients' complaints, symptom duration, pubertal findings, anthropometric measurements, target height and examination results were recorded. RESULTS: A total of 1152 outpatient clinic applications from 401 patients with suspected precocious puberty were examined. The files of 361 cases that met the study criteria were analyzed. The most common application was seen between the ages of 8-10. %68,7 of all cases involve normal or normal variants of puberty. In the group of children aged of 6-8 years who presented with early puberty suspicion, bone age (p=0.033), bone age difference (p=0.030), LH (p=0.048), and E2 (p=0.029) levels were found to be significantly higher in the group receiving treatment at the initial visit. CONCLUSION: The majority of complaints in applications due to suspected early puberty include normal or normal variants of puberty. This situation may lead physicians and families to think that they unnecessarily worry about pubertal development processes. Health policies that include informing parents can unnecessary concerns and anxieties and ensure timely diagnosis of cases of precocious puberty. KEYWORDS: early puberty, retrospective evaluation, precocious puberty, pandemic