Kovid-19 gölgesinde BÖTE bölümü öğretmen adaylarının programlama öğretimi konusundaki bilgi, inanç, öz-yeterliliklerindeki ve öğretim uygulamalarındaki değişimin incelenmesi: Boylamsal bir çalışma
Examining the change in BOTE department teacher candidates' knowledge, beliefs, self-efficacy and teaching practices regarding programming teaching under the shadow of Covid-19: A longitudinal study
  1. Tez No: 895272
  2. Yazar: EMİNE AKKUŞ BELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) öğretmen adaylarının programlama öğretimleri konusundaki bilgi, inanç ve öz-yeterliklerinin zaman içindeki değişimlerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın katılımcılarını BÖTE Bölümünde öğrenim gören 4 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Bu öğretmen adaylarının lisans öğrenimleri boyunca programlama bilgisi, inanç ve öz-yeterlilikleri konusundaki değişimleri, hangi faktörlerin bu değişimleri ne şekilde etkilediği nitel araştırma yöntemlerinden boylamsal çoklu durum çalışması yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmanın verileri, görüşmeler, gerçek okul ortamında yaptıkları mikro- öğretimler sürecindeki gözlemler ve ders planları yoluyla toplanmıştır. Yapılan görüşmeler, ders planları ve yapılan gözlemler, açık kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarının programlama öğretim bilgilerinde, programlama öğretim inançlarında ve programlama konusundaki öz-yeterliliklerinin değişimlerinde ve farklı yönlerinin olduğunu göstermiştir. Öğretmen adaylarının, lisans öğrenimlerinin ilk 3 yılında programlama kavramı ile programlama öğretimi kavramlarını karıştırdıkları ortaya çıkmıştır. Özellikle Kovid-19 nedeniyle Lisans öğrenimlerinin 2. ve 3. yıllarında acil uzaktan eğitimle derslerini almak zorunda kalmalarının onların programlama bilgilerinin gelişimini olumsuz etkilediği ortaya çıkmıştır. Lisans öğrenimlerinin 4. yılında ise staj okullarındaki öğretim deneyimleri nedeniyle programlama öğretim bilgisi sorusuna kendi ders anlatım deneyimlerinden bahsederek cevap vermişlerdir. Araştırmanın sonuçları, öğretmen adaylarının programlama öğretimleri konusundaki inançlarının adaylarının programlama öğretim süreci ve programlama ile ilgili olduğunu ortaya çıkarmıştır. Öğretmen adayları, programlamanın en erken 5 ve 6. Sınıflarda öğretilebileceğini, bu yaş grubunun eğlenerek öğrenmesini sağlamak için oyun-tabanlı / oyunlaştırma gibi yaklaşımların ve anlamalarını sağlamak için daha basit olarak belirttikleri blok-tabanlı öğrenme ortamlarından Scratch ve Code.org kullanılması gerektiğini belirtmişlerdir. Çalışmanın bulguları, öğretmen adaylarının bu inançlarını, ders planlarına yansıttıklarını göstermekle birlikte gerçek sınıf ortamında ders anlatımları sırasında uygulayamadıklarını göstermiştir. Öğretmen adaylarının programlama öğretimiyle ilgili inançları deneyimlerinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Öğretmen adaylarının programlama öz-yeterlilikleri, Ahmet dışında, diğer öğretmen adaylarında benzer bir değişim göstermiş ve yıllar boyunca azalmıştır. Ahmet ise lisans öğrenimin ilk yılından itibaren programlama öğretimi konusunda kendisini yeterli bulmadığını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
The results of the research showed that there were changes and different aspects in the teacher candidates' programming instruction knowledge, programming instruction beliefs, and self-efficacy over time. It was found that in the first three years of their undergraduate education, the teacher candidates confused the concept of programming with the concept of programming instruction. It was revealed that having to take their courses through emergency remote education during the 2nd and 3rd years of their undergraduate education due to COVID-19 negatively affected the development of their programming knowledge. In the 4th year of their undergraduate education, due to their teaching experiences in internship schools, they answered the question about programming instruction knowledge by referring to their own teaching experiences.The results of the research showed that the teacher candidates' beliefs about programming instruction were related to the programming instruction process and programming itself. The teacher candidates stated that programming could be taught at the earliest in the 5th and 6th grades and that to ensure this age group learns while having fun, game-based/gamification approaches and simpler block-based learning environments such as Scratch and Code.org should be used. The findings of the study showed that although the teacher candidates reflected these beliefs in their lesson plans, they were unable to implement them during actual classroom teaching sessions. It was found that the teacher candidates' beliefs about programming instruction were based on their experiences. The programming self-efficacy of the teacher candidates, except for Ahmet, showed a similar change and decreased over the years. Ahmet, on the other hand, stated that he did not find himself competent in programming instruction since the first year of his undergraduate education.