Polikistik over sendromlu hastalarda catestatin düzeyleri
Catestatin levels in patients with polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 895277
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR MEHMET YİS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS), adet düzensizliği, hiperandrojenizm ve polikistik overlerle karakterize bir hastalıktır. Hastalığın patogenezi tam olarak aydınlatılamamış olsa da insülin direnci, obezite ve kronik inflamasyonun patogenezde rol oynadığı düşünülmektedir. Patogenezde rol alan bu etkenlerle ilişkilendirilen Catestatin (CTS) molekülü, bilindiği kadarıyla PKOS hastalarında henüz çalışılmamıştır. Bu çalışmada, PKOS tanılı hastalarda serum CTS düzeyleri sağlıklı gönüllülerle karşılaştıldı ve CTS ile insülin direnci, inflamasyon ve obezite ilişkisi araştırıldı. Elde edilen sonuçlarla CTS'nin PKOS'taki yerinin aydınlatılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğine başvuran, 2023 European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) kriterlerine göre PKOS tanısı alan 69 hasta ile 66 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Boy, kilo, CTS, seks hormonları, gonadotiropinler, tiroid hormonları, insülin, biyokimya parametreleri ve C-Reaktif Protein (CRP) düzeyleri ölçülmüştür. Vücut Kitle İndeksi (VKİ) ve Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMA-IR) değerleri hesaplanmıştır. Bu verilerle uygun istatistik testleri kullanılarak CTS'nin diğer parametrelerle ilişkisi analiz edildi. Bulgular: Çalışmada ölçülen CTS düzeyleri PKOS tanılı hastalarda (31,75±38,53) kontrol grubuna kıyasla (39,66 ±34,72) anlamlı düzeyde düşük bulundu (p= 0,001). CTS ile CRP arasında anlamlı ve zayıf negatif korelasyon bulundu (rho= -0,220 p=0,012). PKOS grubunda obezitesi olan ve olmayanlar arasında CTS düzeyleri açısından anlamlı bir fark saptanmadı (p= 0,65). CTS ile HOMA-IR değeri arasında anlamlı bir korelasyon bulunamadı (p= 0,126). Tartışma ve Sonuç: Çalışmanın sonucunda CTS düzeylerinin PKOS tanılı hastalarda kontrol grubuna göre daha düşük olduğu ortaya konmuştur. Bununla birlikte CTS ile inflamasyon arasında anlamlı ve ters bir ilişki saptandı. Bu bulgular, CTS'nin PKOS tanısında potansiyel bir biyomarker olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Ancak CTS'nin, PKOS hastalarında tanıya yardımcı bir belirteç olarak kullanılabilme potansiyelini anlamak ve tedavideki olası rolünü öğrenmek için daha büyük popülasyonlarla çalışma yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a condition characterized by irregular menstruation, hyperandrogenism, and polycystic ovaries. Although the pathogenesis of the disease is not fully understood, it is believed that insulin resistance, obesity, and chronic inflammation play roles in its development. The molecule Catestatin (CTS), which is associated with these factors, has not yet been studied in patients with PCOS. In this study, serum CTS levels in patients diagnosed with PCOS were compared to those of healthy volunteers, and the relationship between CTS, insulin resistance, inflammation, and obesity was investigated. The aim was to clarify the role of CTS in PCOS based on the obtained results. Materials and Methods: The study included 69 patients diagnosed with PCOS according to the 2023 European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) criteria, who presented to the Obstetrics and Gynecology outpatient clinic, as well as 66 healthy control subjects. Height, weight, CTS, sex hormones, gonadotropins, thyroid hormones, insulin, biochemical parameters, and C-reactive protein (CRP) levels were measured. Body Mass Index (BMI) and Homeostatic Model Assessment Insulin Resistance (HOMA-IR) values were calculated. The relationship between CTS and other parameters was analyzed using appropriate statistical tests. Results: The measured CTS levels were found to be significantly lower in patients diagnosed with PCOS (31.75 ± 38.53) compared to the control group (39.66 ± 34.72) (p = 0.001). A significant and weak negative correlation was found between CTS and CRP (rho = -0.220, p = 0.012). No significant difference was detected in CTS levels between obese and non-obese individuals within the PCOS group (p = 0.65). Additionally, no significant correlation was found between CTS and HOMA-IR values (p = 0.126). Discussion and Conclusion: The results of the study revealed that CTS levels were lower in patients diagnosed with PCOS compared to the control group. Furthermore, a significant inverse relationship was found between CTS and inflammation. These findings suggest that CTS could be a potential biomarker for the diagnosis of PCOS. However, it is recommended that studies with larger populations be conducted to understand the potential of CTS as a diagnostic marker in PCOS and to explore its possible role in treatment.