The impact of internal audit on enhancing the effectiveness of the activity-based costing system in Iraqi industrial companies
Irak endüstri şirketlerinde faaliyet esaslı maliyet sisteminin etkililiğinin artırılmasında iç denetimin etkisi
  1. Tez No: 895382
  2. Yazar: HASAN MOHAMMED KHALAF AL FAHAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİNA TARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Irak sanayi şirketlerindeki finans departmanları ve bölümleri, çalışanlarının şirketlerinde iç denetim uygulamalarına ve faaliyet tabanlı maliyetleme sistemi uygulamasına yönelik algılarını toplamak için bu çalışmada hedeflenmiştir. Araştırmanın amaçlarına ulaşmak için nicel yönteme dayalı betimsel analitik yaklaşımlar uygulanmıştır. Veri toplamak için bir anket geliştirilmiş ve basit tesadüfi örnekleme yaklaşımı uygulanarak toplam 476 anket dağıtılmış ve toplam 449 ankete ulaşılarak %94,4 yanıt oranı elde edilmiş, toplanan anketlerin geçerliliği doğrulanmış ve 23 ankette sorun olduğu tespit edilmiştir. değerlendirmelerde bu nedenle örneklemden çıkarılmıştır. Geçerli örneklem, hedeflenen tüm sanayi şirketlerini temsil eden 426 anketten oluşmaktadır .Veri analizi, ana sonuçlara ilişkin olarak IBM tarafından SPSS v27'ye dayalı olarak gerçekleştirildi: yanıt verenler, endüstriyel şirketlerdeki iç denetim düzeylerinin orta düzeyde olduğunu ve ankete katılan şirketlerin genel iç denetim uygulama düzeylerini iyileştirmek için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini gösterdiğini bildirdi. Ayrıca, yanıt verenler, Irak'taki sanayi şirketlerinde faaliyetlere dayalı Maliyet sisteminin uygulanma düzeylerinin yüksek olduğunu, bu nedenle Irak'taki sanayi şirketlerinin faaliyetlere dayalı Maliyet sisteminin uygulanmasını daha yüksek seviyelere çıkarmak için daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini bildirmişlerdir. Faaliyetlere dayalı Maliyet sistemi üzerindeki iç denetimin etkisi ile ilgili olarak, Çoklu Doğrusal Regresyon modeli, faaliyetlere dayalı Maliyet sistemi üzerindeki iç denetim için önemli bir etki gösterdi, model yeterli miktarda varyasyona sahipti ve sonuçlar, bağımsız ve bağımlı değişkenler arasında yüksek bir pozitif korelasyon bildirdi. faaliyetlere dayalı Maliyet sisteminin geliştirilmesinde iç denetimin rolüne önemli bir destek gösteriyor. Toplanan bulgulara dayanarak, çalışma, regresyon modelleriyle kanıtlandığı gibi, firmaların faaliyetlere dayalı Maliyet sistemini iyileştirmede iç denetimin hayati rolünün farkında olmaları gerektiğini tavsiye etti.
Özet (Çeviri)
Financial departments and divisions in Iraqi industrial companies were targeted in this study to gather their employees' perceptions toward internal auditing practices and the activity-based costing system application at their companies. To achieve the goals of the study, descriptive-analytical approaches were applied based on the quantitative method. A questionnaire was developed to collect data, and a total of 476 questionnaires were distributed by applying a simple random sampling approach. In total, 449 questionnaires were retrieved, making a response ratio of 94.4%. The validity of the collected questionnaires was verified, and 23 questionnaires were found to have issues in assessments and were therefore dropped from the sample. The valid sample comprised 426 questionnaires that represent all targeted industrial companies. Data analysis was conducted based on statistical software SPSS v27 by IBM. The main results indicate that respondents reported that levels of internal auditing at industrial companies were moderate, showing the need of more efforts by the surveyed companies to improve overall levels of internal auditing. Further, respondents reported that levels of applying the activity-based costing system at industrial companies in Iraq was also moderate, thereby entailing that industrial companies in Iraq should do more efforts to increase the application of the activity-based costing system considering its benefits. Concerning the influence of internal auditing on the application of activity-based costing system, statistical analysis based on multiple linear regression model showed a significant influence. The model had adequate amount of variation and results reported a high positive correlation between independent and dependent variables, showing a significant support for the role of internal auditing on enhancing application of activity-based costing system. The study recommended that firms should be aware of the vital role of internal auditing in improving the application of activity-based costing system as was proved through the estimated regression models.