Farklı oranlarda chia ve kinoa tohum unları kullanımının pastırma çemeninin kalite özellikleri üzerine etkileri
The effects of utilizing different ratios of kinoa and chia seed flours on the quality properties of fenugreek paste of pastrami
  1. Tez No: 895381
  2. Yazar: FIRAT KADAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma ile pastırma çemeni üretiminde farklı oranlarda chia ve kinoa tohumu unu kullanımının ürünün bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla pastırma çemeni üretiminde kullanılan buy otu tohum ununun %5, %15, %30 ve %45'i oranlarında chia ve kinoa tohumu unları kullanılarak pastırma çemeni üretilmiştir. Üretilen pastırma çemenleri Kontrol (chia/kinoa tohum unu kullanılmayan), Ci5, Ci15, Ci30, Ci45, Ki5, Ki15, Ki30 ve Ki45 olarak adlandırılmıştır. Pastırma çemeni gruplarının nem, yağ, protein, kül, tuz, pH, su aktivitesi (aw), renk ve konsistens değerleri ölçülerek, çözünür, çözünmez ve toplam diyet lifi içerikleri belirlenmiştir. Tüm çemen gruplarının duyusal özellikleri değerlendirilmiştir. Çemen gruplarının nem, yağ, protein, kül ve tuz içeriklerinin sırasıyla %71.82-73.29, %1.65-9.25, %4.70-5.60, %2.77-3.19 ve %1.87-%1.93 aralığında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine the effects of using various ratios of chia and quinoa seed flours on some physical, chemical and sensory properties of pastırma çemen paste. For this purpose, pastırma çemen were produced by using chia and quinoa seed flours at the rates of 5%, 15%, 30% and 45% of the fenugreek seed flour used in the production of çemen. The pastırma çemen groups were named as Control (not containing chia/quinoa seed flour), Ci5, Ci15, Ci30, Ci45, Ki5, Ki15, Ki30 and Ki45. The moisture, fat, protein, ash, salt, pH, water activity (aw), color and, consistency values of pastırma çemen groups were measured, and also soluble, insoluble and total dietary fiber contents of the pastırma çemen groups were determined. Sensory properties of all çemen groups were evaluated. It was determined that the moisture, fat, protein, ash and salt contents of the çemen groups were between 71.82%-73.29%, 1.65-9.25%, 4.70-5.60%, 2.77-3.19% and 1.87%-1.93%, respectively.