Ebeveynlerinde alkol bağımlılığı olan ve olmayan ergenlerin benlik saygısı ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of self-sesteem and depression levels of adolescents with and without alcohol addiction in their parents
- Tez No: 895421
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yapılan bu çalışmada ebeveynlerin alkol bağımlısı olma durumlarına göre ergenlerin benlik saygısı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya İstanbul ilinde eğitim gören 56 kadın ve 34 erkek olmak üzere toplam 90 ergen katılmıştır. Ergenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde kişisel bilgi formundan yararlanılmıştır. Ergenlerde benlik saygısının belirlenmesinde“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”, depresyon düzeylerinin belirlenmesinde ise“Kutcher Ergen Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Ergenlerin en az bir sene boyunca birlikte yaşamış olduğu alkol kullanımı olan ebeveynlerine“Bapirt Alkol Ölçeği”uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analiz sürecinde SPSS 25.0 programında Independent Samples T test ile MANOVA analizinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda ebeveynlerin alkol bağımlılık düzeylerine göre ergenlerin benlik saygılarının ve depresyon düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the self-esteem and depression levels of adolescents based on their parents' alcohol dependence. A total of 90 adolescents, including 56 females and 34 males, who were receiving education in Istanbul, participated in the research. Personal information forms were used to determine the demographic characteristics of the adolescents.“Rosenberg Self-Esteem Scale”was employed to assess self-esteem, and“Kutcher Adolescent Depression Scale”was used to determine depression levels in adolescents. The Parent Alcohol Scale was applied to the parents with whom the adolescents had been living together for at least one year. In the data analysis process, SPSS 25.0 software was utilized for Independent Samples T-test and MANOVA analysis. At the end of the study, it was found that adolescents' self-esteem and depression levels varied significantly according to their parents' alcohol dependence levels.