The influence of education process on students' satisfaction and loyalty intention towards English preparatory schools of universities in İstanbul
Eğitim sürecinin, öğrencilerin İstanbul?daki üniversitelerin İngilizce hazırlık okullarına karşı memnuniyet ve sadakat niyetleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 221105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE MÜGE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışma, İstanbul'daki üniversitelerin, İngilizce Hazırlık Okullarının eğitim süreçlerinin öğrenci memnuniyet ve sadakat niyetleri üzerinde ne kadar etkili olduklarını incelemektedir. Çalışmanın odağı, eğitim sektöründe verilen hizmettir, yani eğitimde servis pazarlaması, başka bir değişle eğitim pazarlaması çalışmanın odak konusu olmaktadır. Eğitim sürecini anlatan değişkenler, eğitim kaynak taraması sonucunda ortaya konulmuştur ve analize alınan hipotezler eğitim sürecini anlatan yedi bağımsız değişkenle ölçülmüştür. Çalışma kapsamında, tüm testler ve incelemeler, tüm öğrencileri bir arada kapsayarak ve gerektiği yerde A ve B üniversitelerinin öğrencilerini ayrı ayrı ele alarak yapılmıştır. Ayni zamanda, öğrenci tutumlarının; memnuniyet ve sadakat niyetlerinin, sınıf seviyeleri ve üniversiteler arası ne gibi farklılık gösterdikleri de incelemeye alınmıştır.Veriler, 296 öğrenciden, kademeli gelişigüzel örnekleme yöntemi kullanılarak toplanmış ve eğitim süreci ile öğrenci tutumu ? memnuniyet ve sadakat niyeti ? arasındaki ilişkinin var olup olmadığını ve ilişki gücünü görebilmek amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular, eğitim sürecinde ve eğitim sürecinin herhangi bir alanında yapılan bir gelişimin, öğrencilerin kendi hazırlık okullarına karşı olan tutumlarını pozitif etkilediğini ortaya koymuştur.Sonuç olarak, bu çalışmada üniversitelerin İngilizce Hazırlık Okulları ve diğer yabancı dil eğitimi veren hazırlık okullarının, öğrencilerin eğitim sürecine olan tutumlarını olumluya çevirmeleri, olumlu tutumları arttırmaları, öğrencileri başarıya taşımaları ve aday üniversite öğrencilerini çekmeleri için, bulgular yorumlanmış öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the influence of education process on students? satisfaction and loyalty intention towards English preparatory schools of universities in Istanbul. The main focus of the study stems from the pure service given in the education sector, thus education marketing concept is worked on within the study. The education process variables are developed with the help of the literature survey conducted on education. Then, the actual hypotheses are developed through seven independent variables explaining the education process concept. The analyses and interpretations are done for all of the students questioned, as well as for the two universities separately when needed. At last, students? satisfaction and loyalty intention have been measured for the two class competency levels and the two universities.The data have been collected from 296 students through stratified random sampling method, and correlation analyses have been conducted to find out the presence and strength of relation between the education process and student attitude variables; satisfaction and loyalty intention. The findings revealed that a development in the education process, and in any one dimension of it, will result in a positive change in students? attitudes towards the English Preparatory School they experience.At last, the findings have been interpreted and recommendations have been given considering the findings in order for the English Preparatory Schools and also other foreign language preparatory schools to arise their students? positive attitudes and increase their existing positive attitudes towards the education process, lead them to success, and also attract more candidate university students.