Reconsidering Rawls: Justice and solidarity
Rawls'u yeniden düşünmek: Adalet ve dayanışma
  1. Tez No: 396969
  2. Yazar: TUĞBA SEVİNÇ YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LUCAS THORPE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 265
Özet
Bu çalışmanın amacı, Rawls'un liberal adalet teorisinde nasıl bir vatandaş dayanışması anlayışı olabileceğini ortaya koymaktır. Eleştirmenlerin genel görüşüne göre Rawls'un adalet teorisi bireycidir ve vatandaşlar arası bir dayanışmada üretemez. Ben bu sonucun eleştirmenlerin belli bir vatandaş dayanışması modelini temel almalarından ötürü yanıltıcı olduğunu ileri sürüyorum. Bu modele göre, vatandaşlar arası dayanışma ancak bireylerin toplumda hali hazırda içinde bulundukları bir takım bağlar ve sadakatler sayesinde ve bunların güçlendirilmesi yolu ile mümkündür. Rawls eleştirmenleri Rawls'un vatandaşları toplumda iki temel faaliyet içerisinde betimlediğini:“üretim”ve“demokratik katılım”ve bu iki faaliyetin vatandaşlar arası dayanışmaya nasıl etki edebileceğini göz ardı ederler. Bu bağlamda, Rawls'un Adalet Teorisi kitabında iki farklı dayanışma fikrinin olduğunu ve geliştirilebileceğini öne sürüyorum: demokratik dayanışma ve ekonomik dayanışma. Adalet Teorisi kitabında, Rawls vatandaşları toplumsal üretimin faal katılımcıları olarak tanımlar.“Farklılık İlkesi”toplumda ekonomik olarak dezavantajlı olanların maddi eşitsizliklerden faydalanmasını bu eşitsizliklerin kabulü için önkoşul olarak görür. Rawls'a göre, Farklılık İlkesi toplumda ekonomik olarak avantajlı ve dezavantajlı olanlar arasındaki bir dayanışmayı ifade eder. Rawls, vatandaşlar arası demokratik dayanışmayı ise onların adil ve demokratik kurumları kurmak ve güvence altına almak amacıyla birleşmelerine dayandırır.
Özet (Çeviri)
The aim of the present thesis is to explore the solidaristic foundations of Rawls' liberal theory of justice. Critics commonly argue that Rawls neglects solidarity and civic bonds, and adopts an individualistic perspective. I argue that the ready dismissal of critics of the possibility of solidarity in Rawls' works lies in their identification of community and solidarity. Communitarians view civic solidarity as essentially rooted in the tacit solidarities already in place in society, and conclude that only by facilitating these already-existing bonds and attachments can civic bonds in society be strengthened. In this respect, I argue that, Rawls' communitarian critics ignore the two central activities of citizens that Rawls endorses:“the productive activity”and“the activity of political participation”and how these activities could foster citizens' solidarity. In this vein, I argue that two distinct kinds of solidarity can be detected and developed in A Theory of Justice: democratic and economic solidarity. I argue that in A Theory of Justice, Rawls conceives of citizens as active contributors to the joint social product.“The difference principle”requires inequalities benefiting the least advantaged and as such it expresses the solidarity of the least and most advantaged economic classes in society. And, democratic solidarity, for Rawls, is generated by citizens' desire to establish and sustain just democratic institutions.