Tam zamanlı uzaktan çalışanlar ile kısmi zamanlı uzaktan çalışanlar arasındaki motivasyon durumlarının belirlenmesi
Determination of motivation between remote workers and partial remote workers
  1. Tez No: 895460
  2. Yazar: SELİN YÜKSEL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Doğuş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışma modelleri, teknolojik gelişmeler sayesinde geleneksel sistemlerden uzaklaşmaktadır. Bu modeller içerisinde uzaktan çalışma pek çok araştırma ve çalışmaya konu olmaktadır. Küresel çapta yaşanan pandemi ile daha çok talep görmekte olan uzaktan çalışma modeli kendi içerisinde pek çok avantaj ve dezavantaj bulundurmaktadır. Avantajlar arasında ulaşım maliyetlerinin düşmesi, Trafik sıkışıklığının ve kentsel açıdan tıkanıklığın azalması gibi etmenlerden bahsedilebilir. Dezavantajlar içerisinde en önemlilerden biri ise çalışan motivasyonlarının sağlanması olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışanların motivasyonları, örgütsel pek çok etmenin varlığı ile sağlanabilmektedir. Örgüt tarafından sağlanan eğitimlerin, yükselme fırsatları gibi olguların, bireylerin motivasyonları üzerinde doğrundan etki sahibi olduğundan bahsedilebilir. Bu tez çalışması, İstanbul'da yaşayan, iletişim sektörü çağrı merkezi kalite biriminde çalışan kısmi ve tam zamanlı uzaktan çalışma modellerini kullanan bireylerin motivasyon durumlarını içsel ve dışsal faktörler olarak belirlemeyi amaçlamaktadır.15 tam zamanlı uzaktan çalışan personel ve 15 kısmi zamanlı uzaktan çalışan personeller arasında derinlemesine mülakat yöntemi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Analiz bulguları tematik analiz yöntemi kullanılarak sonuçlanmıştır. Araştırma sonucunda, her iki çalışma modelinde içsel motivasyon (fikir üretememe, iletişim eksikliği) ve dışsal motivasyonu (maaş, eşitsizlik) olumsuz etkileyen faktörlerin mevcut olduğu ve bu faktörlerin değişkenlik gösterebileceği belirlenmiştir. Tam zamanlı uzaktan çalışan bireylerde, kısmi zamanlı uzaktan çalışan bireylere göre daha fazla içsel motivasyonu olumsuz etkileyen etmenlerin olduğu (Yüz yüze görüşememek, fikir üretememe, ofiste olma isteği ve iletişim kopukluğu, ekstra çaba, ait olamama ve iletişim zorluğu) tespit edilmiştir. Kısmi zamanlı uzaktan çalışan bireylerde ise motivasyonu olumlu etkileyen içsel etmenlerin (yol stresi olmaması, evde olma ve çocuklar ile ilgilenme, zamanla alışma, pozitif etki ve yüksek verim, olumlu geri bildirim) daha fazla olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Working models are moving away from traditional systems thanks to technological developments. Among these models, remote working is the subject of many researches and studies. The remote working model, which is more in demand with the global pandemic, has many advantages and disadvantages in itself. Among the advantages, factors such as reduced transport costs, reduced traffic congestion and urban congestion can be mentioned. One of the most important disadvantages is the provision of employee motivation. Employee motivation can be provided by the presence of many organisational factors. It can be mentioned that the training provided by the organisation, such as promotion opportunities, have a direct impact on the motivation of individuals This thesis aims to determine the motivational factors, both intrinsic and extrinsic, of individuals working under partial and full-time remote working models in the quality department of a communication sector call center in Istanbul.. In-depth interviews were conducted with 15 full-time teleworkers and 15 part-time teleworkers. The findings of the analysis were finalised using thematic analysis method. As a result of the research, it was determined that there are factors that negatively affect intrinsic (inability to generate ideas, lack of communication) and extrinsic motivation (salary, inequality) in both working models and that these factors may vary. It has been determined that there are more factors that negatively affect intrinsic motivation (not being able to meet face to face, not being able to generate ideas, desire to be in the office and lack of communication, extra effort, not belonging and difficulty in communication) in individuals working remotely full-time, compared to individuals working remotely part-time. It has been determined that internal factors that positively affect motivation (lack of road stress, being at home and taking care of children, getting used to it over time, positive impact and high efficiency, positive feedback) are more present in individuals working part-time remotely.