İki boyutlu kristal yapıların termal özellikleri ve sensör olma potansiyelleri
Thermal properties of two-dimensional crystal structures and their potential as a sensor
  1. Tez No: 895554
  2. Yazar: ÖZNUR DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER DEMİROĞLU, PROF. DR. CEM SEVİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İki boyutlu (2B) malzemelerin elektronik ve optoelektronik alanlarda kullanım potansiyellerinin artmasıyla, yüksek performanslı sensörlerin geliştirilmesi için uygun 2B malzemelerin seçimi daha önemli hale gelmiştir. Daha verimli ve kararlı malzemelerin kullanımı cihaz tasarımı için önemlidir. Bu çalışma kapsamında Geçiş Metali Dikalkojenitleri (GMD) ve MXen malzemelerin yapısal, dinamik ve termal özelliklerini içeren kararlılık hesaplamaları ile birlikte termal genleşme ve iş fonksiyonu hesaplamaları Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (YFT) yardımıyla yapılmıştır. GMD yapıların H, T, T', T'' gibi farklı fazları kullanılarak termal kararlılıkları belirlenmiş ve T fazı dışında yüksek sıcaklıklara kadar kararlı olduğu tespit edilmiştir. Saf ve yüzey sonlandırılması yapılmış Ti2C MXen yapıların yarı-harmonik yaklaşım ile fononları, durum yoğunlukları, termal genleşmeleri ve ısı kapasiteleri hesaplanmıştır. Oda sıcaklığında elde edilen en yüksek termal genleşme katsayısı 2,43x10-5 K-1 değeri ile oksijen atomlarıyla sonlandırılmış Ti2C yapısına ait olarak hesaplanırken, selenyum atomlarıyla sonlandırılmış Ti2C yapısı 0,95x10-5 K-1 değeri ile en düşük termal genleşme katsayısına sahip olduğu hesaplanmıştır. Bu çalışmanın son aşamasında ise GMD ve MXen yapılarına Cd, Hg ve Pb gibi bazı metal atomları ve CO gibi bazı gaz moleküllerinin tutunma enerjisi ve iş fonksiyonu hesaplamaları yapılarak söz konusu 2B malzemelerin ilgili atom veya moleküller için sensör olma potansiyelleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the growing potential of two-dimensional (2D) materials in electronics and optoelectronics, the selection of suitable 2D materials for the development of high performance sensors has become more important. The use of more efficient and stable materials is important for device design. In this study, the stability calculations including structural, dynamical and thermal properties of transition metal dichalcogenides (TMD) and MXene materials as well as thermal expansion and work function calculations have been performed by using Density Functional Theory (DFT). The thermal stability of TMD structures were evaluated using different phases such as H, T, T', T'' and it was found that the calculated materials are stable up to high temperatures except for the T phase. Phonons, density of states, thermal expansion and heat capacities of pristine and surface-terminated Ti2C MXene structures were calculated by quasi-harmonic approximation. The highest thermal expansion coefficient obtained at room temperature belongs to the Ti2C structure terminated with oxygen atoms with a value of 2.43x10-5 K-1, while the Ti2C structure terminated with selenium atoms has the lowest thermal expansion coefficient with a value of 0.95x10-5 K-1. In the final section of this study, the adsorption energy and work function calculations of various metal atoms such as Cd, Hg and Pb and various gas molecules such as CO on TMD and MXene structures were performed to examine the potential of these 2D materials as sensors for the investigated atoms or molecules.