Erkek futbolcuların kadın hakem maç deneyimlerini toplumsal cinsiyet açısından incelenmesi
Investigation of male football players' match experiences of female referees in terms of gender
- Tez No: 895715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ULAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada erkek futbolcuların kadın hakem maç deneyimlerinin ortaya çıkartılması ve bu deneyimlerin toplumsal cinsiyet açısından ele alınması amaçlanmıştır. Araştırma da nitel araştırma yöntemlerinden Fenomenoloji (Olgubilim) deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2022-2023 sezonu Türkiye Futbol Federasyonun düzenlediği amatör liglerde aktif olarak futbol oynayan erkek futbolcular oluşturmuştur. Araştırmanın verileri yarı-yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi içerik analizi yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi sonrasında erkek futbolcuların kadın hakem maç deneyimleri“kadın hakemin sahip olduğu özelliklere ilişkin deneyimleri”,“erkek futbolcuların kendi davranışları ile ilgili deneyimleri”ve“kadın hakemlerin maç yönetim tarzlarına ve maç atmosferine ilişkin deneyimleri”olmak üzere 3 tema altında ele alınmıştır. Sonuç olarak; erkek futbolcuların kadın hakem maç deneyimlerinde biyolojik cinsiyetin ve toplumsal cinsiyetin etkisi olsa da aslında kadın hakemlerinde hakemlik sürecinde bunlara benzer deneyimler yaşadıkları literatürde görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the match experiences of male soccer players with female referees and to examine these experiences in terms of gender. Phenomenology (Phenomenology) design, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of male football players actively playing football in amateur leagues organized by the Turkish Football Federation in the 2022-2023 season. The data of the research were collected with a semi-structured interview form. The data obtained within the scope of the research were analyzed using content analysis method. After the analysis of the data, the match experiences of male football players with female referees were handled under 3 themes:“experiences about the characteristics of female referees”,“experiences of male football players about their own behaviors”and“experiences of female referees about match management styles and match atmosphere”. As a result, it has been seen in the literature that although biological sex and social gender have an effect on male soccer players' experiences of female referees, female referees have similar experiences in the refereeing process.