Ankara ilindeki profesyonel kadın ve erkek futbol takımlarının öz-yeterlik ve sargınlık algıları arasındaki ilişki
The relation between self-efficacy and group cohesiveness perceptions of professional men and woman's football team in Ankara
- Tez No: 505338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN SUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Araştırmanın amacı futbolcuların öz-yeterlik ve sargınlık algıları arasında (cinsiyet, meslek, medeni durum, yaş ve eğitim düzeyi vb.) kişisel niteliklerine göre anlamlı farklılık olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini Ankara'daki profesyonel erkek ve kadın futbol takımları sporcuları oluşturmaktadır. 10 Erkek 5 Kadın futbol takımından toplamda 354 sporcuya uygulanan araştırmaya 128 kadın futbolcu ve 226 erkek futbolcu katılmıştır. Araştırmaya katılan sporcuların büyük çoğunluğu 19-23 yaş aralığındadır. Araştırmaya katılan sporcuların geneli (309 kişi) bekar sporculardır. Eğitim durumlarına ilişkin elde edilen verilere göre genel çoğunluk ilköğretim ve ortaöğretim seviyesindedir (254 kişi). Araştırmaya katılan sporcuların mesleki dağılımına göre genelinin öğrenci veya işsiz sporculardan oluşmaktadır (271 kişi). Araştırmada Hatem ÖCEL ve Orhan AYDIN (2006) tarafından geliştirilen ''Grup Sargınlığı Ölçeği'' ile Ayşin Yeşilay, Ralf Shcwarzer ve Matthias Jerusalem (1995) tarafından geliştirilen ''General Self-Efficacy Scale'' (Genelleştirilmiş Özyetki Beklentisi Ölçeği) kullanılmıştır. Elde edilen veriler normal dağılım göstermediğinden nonparametrik test olan Man Whitney U ve Kruskall Wallis test istatistiklerinden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre“Grup Sargınlığı ve Öz yeterlik”algısına ilişkin cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Erkek katılımcıların (X=2,26) kadın katılımcılara göre (X=2,08) daha yüksek“Grup Sargınlığı”puanı aldığı görülmektedir. Yine Erkek katılımcıların (X=2,14), kadın katılımcılara göre (X=1,96) daha yüksek“Öz-Yeterlik”puanı aldığı görülmektir. Medeni durum değişkenine göre“Grup Sargınlığı”ve“Öz-Yeterlik”algısında anlamlı bir fark tespit edilememiştir. Yaş değişkenine göre“Grup Sargınlığı”puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Çoklu karşılaştırma testi sonucunda 15-18 yaş grubunun 19 ve üzeri yaş grubundan daha yüksek puan aldığı görülmüştür. Eğitim durumları değişkenine göre“Grup Sargınlığı ve Öz-yeterlik”ölçek puanları arasında anlamlı bir fark tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of the study is to determine whether there is a meaningful difference between the self-efficacy and self-efficacy perceptions of the footballers (gender, occupation, marital status, age and education level etc.) according to their personal qualities. The sample of the work consists of professional male and female soccer teams in Ankara. A total of 354 athletes from 10 male to 5 female soccer teams participated in the study. 128 female soccer players and 226 male soccer players participated. The majority of the athletes participating in the survey are between the ages of 19-23. The athletes participating in the survey are the general single sportsmen(309 person) The general majority is based on primary education and secondary education(254 person). According to the occupational distribution of the athletes involved in the survey, it is observed that the general population consists of students or unemployed athletes(271 person). '' Group Environment Questionnarie (GEQ)'' developed by Hatem ÖCEL and Orhan AYDIN (2006) and '' General Self-Efficacy Scale '' developed by Ayşin Yeşilay, RalfShcwarzer and Matthias Gersusalem (1995) were used in the research. Bacause of the obtained data did not show normal distribution, the nonparametric tests Mann Whitney U and Kruskal Wallis test statistics were used. According to the findings,“Group Enviroment and Self-efficacy”perceptions differ significantly according to gender. Male participants (X = 2,26) were found to have a higher“Group Environment”score than female participants (X = 2,08). It is also seen that male participants (X = 2,14) received“Self-Proficiency”scores higher than female participants (X = 1.96). According to the marital status variable, there was no significant difference in the perception of“Group Environment”and“Self-Efficacy”. There was a significant difference between“Group Environment”scores according to age variable. As a result of the multiple comparison test, the 15-18 age group was found to score higher than the age group of 19 and above. According to the educational status variable, there was no significant difference between the scale scores of“Group Environment and Self-efficacy”.