Synthesis and biological evaluation of novel n-substituted 3-methylindole derivatives
N-sübstitüe-3-methylindol türevlerinin sentezi ve biyolojik etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 895726
  2. Yazar: RAWAN SAMIR ALBHAISI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada 1-[(sübstitüte-1-piperidinil)metil)]-3-metil-1H-indol and 1-[(4-(sübstitüe-1-piperazinil)metil)]-3-metil-1H-indol yapısına sahip on adet yeni bileşik. 3-metilindol, formaldehit ve uygun substitüe piperidin ve piperazinlerin etanol içerisinde 4-6 saat ısıtılmasıyla tek basamakta sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapı tayinleri FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antimikrobial aktiviteleri disk difüzyon metodu kullanılarak Enterococcus hirae, Enterococcus faecalis ve Staphylococcus aureus'a karşı incelenmiş ve bileşik 1, 2, 7 ve 10'un inhibisyon çapları 20 mm olarak ölçülmüştür. Bu bileşiklerin Candida albicans'a karşı inhibisyon çapları ise 15 mm olup en aktif bileşikler olarak tespit edilmişlerdir. Antimikrobiyal tarama testlerinde ofloksozin ve nystatin referans olarak kullanılmıştır. Bileşiklerin in vitro sitotoksik aktiviteleri ise göğüs kanser hücre hattı (MCF-7) ve insan göbek kordonunun damarından izole edilmiş hücre hücre hattı (HUVEC) kullanılarak incelenmiştir. Bileşiklerden 1, 2, 3, 9 and 10 MCF-7 hücre hattına seçici toksik etki gösterdiği saptanmıiştır. IC50 değerleri sırasıyla 27, 53, 35, 32 ve 31 μM olarak bulunmuştur. Referanse olarak tamoxifen kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, ten novel compounds with the general structure of 1-[(substituted-1-piperidinyl)methyl)]-3-methyl-1H-indole and 1-[(4-(substituted-1-piperazinyl)methyl)]-3-methyl-1H-indole, were synthesized using one-pot reaction method. In order to obtain the desired compounds a mixture of 3-methylindole, formaldehyde and various substituted piperidine and piperazine derivatives were reacted in ethanol under reflux condition for 4-6 hrs. The structure elucidation of the synthesized compounds was confirmed using FT-IR, 1H-NMR and 13C-NMR spectroscopic methods. The antimicrobial activity of the compounds was assessed using the disc diffusion method, the results indicated that compounds 1, 2, ,7 and 10 revealed the highest antibacterial activity against Enterococcus hirae, Enterococcus faecalis, Staphylococcus aureus with inhibition zone of 20 mm, and the highest anti-fungal activity against Candida albicans with inhibition zone of 15 mm. Reference compounds used were ofloxacin for the antibacterial study and nystatin for the antifungal study. In vitro cytotoxic activity screening of the compounds was performed against breast cancer (MCF-7) and noncancerous Human Umbilical Vein Endothelial (HUVEC) cell lines. Compounds 1, 2, 3, 9 and 10 exhibited selective inhibitory effect on MCF-7 cells with an IC50 values of 27, 53, 35, 32 and 31 μM respectively. Tamoxifen was used as a reference drug.