Otodectes cynotis ile enfekte kedilerde ko-enfeksiyonların prevalansı
The prevalence of co-infections in cats infected with otodectes cynotis
  1. Tez No: 895734
  2. Yazar: LEMAN BURCU ARKAN SOYDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞRI KARAKURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma Antalya ili sınırlarında kedilerde Otodectes cynotis ile birlikte seyrededen ko-enfeksiyonlarının prevelansının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada farklı ırk, yaş ve cinsiyette 50 kedi araştırma kapsamına alınmıştır. Otodectes cynotis teşhisi konulan kedilerde bakteriyel identifikasyon ve mantar ekimleri yapılarak koenfeksiyonları saptanmış ve prevalansı hesaplanmıştır. Buna ek olarak identifiye edilen bakterilerin, antibiyotik duyarlılıkları belirlenmiştir. Araştırmaya dahil edilen kedilerin, %44 ünde Candida spp., %32 sinden kontaminant mantarlar, Aspergillus spp. %24 ünden, Malassezia pachydermatitis %12 sinden, %2 sinde Mucor spp, %2'sinden Maya izole edilmiştir. En sık izole edilen bakteri %32 prevalans ile Koagulaz negatif stafilokoklar olarak belirlenmiştir. Klebsiella pneumonia %16, Pasteurella spp., %14, Streptococcus spp., Staphylococcus aureus, Corynebacterium spp. %12, Escherichia coli %8, Pseudeomonas aeroginosa, entorobacter ve serratia türlerinin herbirinin prevalansı ise %6 olarak tespit edilmiştir. Enterococcus türleri ise en düşük oranda tespit edilen bakteri olmuş ve kedilerin %4 ünden izole edilmiştir. Kedilerin sadece %4 lük bir kısmında ise tek kulaklarında patojen mikroorganizma ürememiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of Otodectes cynotis coinfections in cats in Antalya province. 50 cats of different breeds, age and sex were included in the study. In the cats diagnosed with Otodectes cynotis, bacterial identification and fungal cultures were performed and co-infections were determined and prevalence was calculated. In addition, antibiotic susceptibilities of the identified bacteria were determined. Candida spp. was isolated from 44%, Contaminant fungi from 32%, Aspergillus spp. from 24%, Malassezia pachydermatitis from 12%, Mucor spp. from 2% and yeast from 2% of the cats included in the study. Coagulase negative staphylococci were the most frequently isolated bacteria with a prevalence of 32%. Klebsiella pneumonia 16%, Pasteurella spp. 14%, Streptococcus spp. 14%, Streptococcus spp. 12%, Staphylococcus aureus, Corynebacterium spp. 12%, Escherichia coli 8%, Pseudeomonas aeroginosa, entorobacter and serratia species 6% each. Enterococcus species was the bacteria with the lowest prevalence and was isolated from 4% of the cats. Only 4% of the cats did not grow pathogenic microorganisms in one ear.