Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi ve beslenme inançlarının araştırılması
Investigation of nutritional knowledge level and nutritional beliefs of sports sciences faculty students
  1. Tez No: 895735
  2. Yazar: ARGUN AYLİN GÖRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada, spor bilimleri fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin beslenme bilgi düzeyi ile beslenme inançlarının araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılı Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görmekte olan 672 lisans öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri sosyodemografik özellikleri içeren anket formu,“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”(SBİTÖ) ve“Spor Besin Takviyeleri İnanç Ölçeği”(SBTİÖ) kullanılarak dijital ortamda Google Forms aracılığı ile toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS 29.0 paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek Kolmogorov-Smirnov testi sonuçları incelenmiş, ölçek puanlarının normallikten sapmalarının anlamlı olduğu, çarpıklık ve basıklık değerlerinin ± 1 aralığında olduğu görülmüş, parametrik istatistiksel analiz testlerinin kullanılmasına karar verilmiş olup 2'li değişkenler için t-testi ile 3 ve fazla değişkenler için Anova Testi, ilişkiyi ortaya koymak için ise Pearson Korelasyon analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyleri ile beslenme inançları arasında düşük düzeyde pozitif bir ilişki bulunmuştur.“beslenme inancı”ile“beslenme bilgi düzeyi”alt boyutlarından“beslenme hakkında bilgi”arasında pozitif yönde düşük düzeyde,“beslenmeye yönelik duygu”arasında negatif yönde düşük düzeyde, olumlu beslenme arasında pozitif yönde düşük düzeyde ilişki bulunmuştur.“beslenme inancı”ile“beslenme bilgi düzeyi”alt boyutlarından“kötü beslenme”arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the level of nutritional knowledge and nutritional beliefs of students studying in faculties of sport sciences. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the study. The sample of the study consisted of 672 undergraduate students studying at Burdur Mehmet Akif Ersoy University and Süleyman Demirel University Faculties of Sport Sciences in the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected digitally through Google Forms by using a questionnaire form including sociodemographic characteristics, attitude scale on healthy nutrition (SBITO) and sports nutritional supplements belief scale (SBTIO). SPSS 29.0 package program was used to analyze the data. The data obtained were analyzed and the results of the Kolmogorov-Smirnov test were examined, it was seen that the deviations of the scale scores from normality were significant, the skewness and kurtosis values were within the range of ± 1, it was decided to use parametric statistical analysis tests and t-test for 2 variables and Anova Test for 3 and more variables, and Pearson Correlation analysis was applied to reveal the relationship. As a result, a low-level positive relationship was found between nutritional knowledge levels and nutritional beliefs of sport sciences faculty students. There was a low-level positive relationship between“nutritional beliefs”and“knowledge about nutrition”, a low-level negative relationship between“feelings towards nutrition”and a low-level positive relationship between“positive nutrition”. No significant relationship was found between“nutritional belief”and“poor nutrition”among the sub-dimensions of“ nutritional knowledge level”.