Quantum blockchain architecture for military internet of things
Askeri nesnelerin interneti için kuantum blokzincir mimarisi
- Tez No: 895752
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kuantum Hesaplamanın yükselişi modern siber güvenlik ekosistemleri için benzeri görülmemiş endişeleri beraberinde getirmektedir. Kuantum bilgisayarların muazzam hesaplama gücü, hem askeri sistemlerde hem de blokzincir teknolojisinde kullanılan klasik şifreleme yöntemlerinin güvenliğini tehdit ediyor. Bu çalışma, blok zincir için kuantum çağındaki kriptografik sistemlerin kapsamlı incelenmesini ve kuantum güvenliğine sahip sistemler için mevcut şemaları, güvenlik gereksinimlerini ve performans kriterlerini incelemektedir. Tez çalışması, Kuantum Bilgisayarlarının mevcut askeri sistemlere ve blokzincir şemalarına yönelik güvenlik açıklarını araştırmakta ve kuantum saldırılarına karşı güvenli sistemlerin oluşturulmasını vurgulayarak saldırıların potansiyel etkilerini önleme stratejilerini sunmaktadır. Ek olarak, Kuantum Çağındaki operasyonel güvenlik zorluklarını, NIST Kuantum Şifreleme Algoritmalarına dayanan mevcut yöntemler çerçevesinde değerlendirmektedir. Son olarak, kuantum tehdit ortamında askeri sistemlerin güvenli mesaj alışverişini destekleyen Kuantum Blok Zinciri MiliChain için Rotasyonel Gizliliğe Dayalı Özel Kimlik Doğrulama (PARS) Protokolü önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a world rapidly shaped by the ascent of Quantum Computing, the cybersecurity ecosystem confronts unprecedented challenges. The immense computational power of Quantum Computers (QCs) threatens the security of classical cryptographic methods used in both military systems and blockchain technology. This study takes a comprehensive review of Post-Quantum (PQ) Cryptosystems within the context of blockchain by delving into existing schemes around dynamic shifts for security requirements, and performance criteria for quantum-secure systems. The research investigates the vulnerabilities of QC poses to current military systems and presents strategies to prevent the potential effects of attacks by emphasizing the creation of secure systems against quantum attacks. In addition, operational challenges of blockchain in the Quantum Age (QA) are assessed through a comparison with current challenges based on NIST Quantum Challenge Algorithms. Finally, Private Authentication for Rotational Secrecy (PARS) Protocol is proposed for Internet of Military Things Based Quantum Blockchain (IoMT-QB), MiliChain, which bolster secure message exchange of military systems in a quantum-threat environment.