MiRNA expression profiling of ovine mammary epithelial cells using RNA-seq technology with staphylococcus aureus-induced mastitis
Staphylococcus aureus kaynakli mastitisin mirna ekspresyon profilinin koyun meme epitel hücrelerinde RNA-seq teknolojisi kullanilarak araştirilmasi
  1. Tez No: 895758
  2. Yazar: GHULAM ASGHAR SAJID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULAŞ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
MikroRNA'lar (miRNA'lar), hücre içi biyolojik ve patolojik süreçleri etkileyerek önemli gen ekspresyon düzenleyicileri olarak işlev görürler. miRNA'lar hayvan ıslahı ve sağlığı için potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılabildiğinden ötürü hayvan genetiğinde önemli ilgi görmektedirler. Bu çalışmanın amacı, mastitis ile ilişkili karmaşık miRNA yapısının meme epiteli hücrelerinde in vitro araştırılmasıdır. Bu amaçla, Staphylococcus aureus (S. aureus) uyarımı sonrası miRNA yanıtlarını analiz etmek için koyun meme epitel hücrelerinde kontrol ve stimülasyon modeli oluşturuldu. Yüksek verimli Illumina Small RNA protokolü kullanılarak örnek başına ortalama 7.75 milyon tek uçlu okuma ile, toplamda 46.54 milyon okuma üretildi. Temizleme, filtreleme, miRNA kantifikasyonu ve farklılaşan miRNA ekspresyonunu içeren standart biyoinformatik analizler, koyun miRNA'ları için miRBase veritabanı referans alınarak gerçekleştirildi. Sonuçlar, kontrol grubuna kıyasla 33'ü yukarı regüle ve 30'u aşağı regüle olan tüm genom boyunca 63 miRNA'nın farklılaşmış ekspresyonunu ortaya çıkardı. Özellikle miR-10a, miR-10b, miR-21 ve miR-99a'nın sinyal transdüksiyonu, transkripsiyonel yollar, büyüme faktörü reseptörleri ve ikinci haberciler tarafından sinyal transdüksiyon hastalıkları, MAPK sinyal yolu, NF-κB yolu, TNFα ve Toll Like Receptor 4 (TLR4) kaskadı ile ilişkili anlamlı bir farklılaşmış ekspresyon (p ≤ 0.05) sergilediği gözlendi. Bu çalışma, özellikle koyun miRNA'ları için miRNA veritabanlarını genişletmekte ve mastitis direnci ve teşhisi için biyomarker belirleme konusundaki ileri çalışmalar için potansiyel miRNA adaylarını tanımlamaktadır.
Özet (Çeviri)
MicroRNAs (miRNAs) act as key gene expression regulators, influencing intracellular biological and pathological processes. They are of significant interest in animal genetics as potential biomarkers for animal selection and health. This study aimed to unravel the complex miRNA signature involved in mastitis in in vitro cell culture. For this purpose, we constructed a control and treatment model in ovarian mammary epithelial cells to analyze miRNA responses upon Staphylococcus aureus (S. aureus) stimulation. The high-throughput Illumina Small RNA protocol was employed, generating an average of 7.75 million single-end reads per sample, totaling 46.54 million reads. Standard bioinformatics analysis, including cleaning, filtering, miRNA quantification, and differential expression was performed using the miRbase database as a reference for ovine miRNAs. The results indicated differential expression of 63 miRNAs, including 33 up-regulated and 30 down-regulated compared to the control group. Notably, miR-10a, miR-10b, miR-21, and miR-99a displayed a significant differential expression (p ≤ 0.05) associated to signal transduction, transcriptional pathways, diseases of signal transduction by growth factor receptors and second messengers, MAPK signaling pathway, NF-κB pathway, TNFα and Toll Like Receptor 4 (TLR4) cascade. This study contributes to expanding miRNA databases, especially for sheep miRNAs, and identifies potential miRNA candidates for further study in biomarker identification for mastitis resistance and diagnosis.